Stovky uhynulých nejmenších tučňáků na světě byly vyplaveny na břehy Nového Zélandu. Co je zabilo?

Více než 500 mrtvých těl nejmenších tučňáků světa bylo během několika posledních měsíců vyplaveno na plážích Nového Zélandu. Vědci se domnívají, že za to může změna klimatu. Ptáci byli podvyživení.

Podle webu LiveScience bylo vyplaveno velké množství nejmenšího druhu tučňáků na světě (Eudyptula minor), místně známých jako kororā, hned na třech novozélandských plážích. Ze začátku nebylo odborníkům jasné, proč uhynuli, ale později se zjistilo, že většina mrtvých ptáků měla výraznou podváhu. Malí tučňáci by měli vážit mezi 0,8 – 1kg, ale někteří vážili i méně než polovinu.

„Nebyl na nich žádný tělesný tuk,“ řekl Graeme Taylor, vědec zabývající se mořskými ptáky, působící na Novozélandském ministerstvu ochrany přírody (DOC). „Když se dostanou do tohoto stadia vyhublosti, nemohou se potápět, což nakonec způsobí, že budou hladovět nebo zemřou na podchlazení, protože jim chybí ochranná vrstva tuku,“ dodal Taylor.

Vědec má podezření, že rostoucí povrchové teploty oceánu způsobené změnou klimatu a dlouhotrvající cyklickou událostí známou jako La Niña, donutily ryby hledat hlubší a chladnější vody, kam se již malí tučňáci nedokáží potopit.

„Tento malý druh tučňáka se může běžně ponořit do hloubky 20 až 30 metrů, ale ne více,“ řekl Taylor. To je i důkazem toho, proč tučňáci malí z jižního ostrova zůstali nedotčeni. Tamní vody jsou na povrchu mnohem chladnější než na severu.

Není to poprvé, co malí tučňáci na Novém Zélandu umírali ve velkém počtu. K úhynu desítek nebo dokonce stovek malých tučňáků dochází v průměru jednou za deset let, a to buď kvůli potížím s potravou, nebo extrémním bouřím. Je to však již potřetí, co došlo k úhynu za posledních 10 let, což je alarmující.

Zdroj: livescience.com