Sto let starý a stále oblíbený. Jak se kulomet M2 stal legendární zbraní moderní historie

Jedna zbraň slouží americkým ozbrojeným silám na zemi, na moři i ve vzduchu nepřetržitě již 105 let. Jedná se o těžký kulomet M2.

Kulomet M2, byl poprvé vyvinut v roce 1918 a sloužil nepřetržitě po celé 20. a 21. století. Kulomet M2, známý jako „Ma Deuce,“ se stal jednou z nejodolnějších a nejtrvanlivějších konstrukcí zbraní v moderní historii. Byl vyvinut konstruktérem Johnem Mosesem Browningem, který vytvořil také další významné zbraně, včetně pistole M1911 a automatické pušky M1918 Browning. Kulomet M2 byl schválen v roce 1933 a později zahrnoval několik vylepšení, včetně univerzální konstrukce, která umožnila jeho použití na pozemních jednotkách, v letadlech a na lodích.

Browning upravil model M1917 tak, aby mohl střílet těžší náboje ráže 12,7 mm. Kulomet M2 se rychle rozšířil a během druhé světové války byl používán ve všech složkách amerických ozbrojených sil. Byl nasazen na vozidlech, letadlech a lodích, sloužil jako protiletadlový kanón a byl dokonce součástí výzbroje tanků. Po druhé světové válce byl M2 stále v aktivní službě a používal se ve vojenských vrtulnících, na námořních plavidlech a jako podpůrná zbraň pěchoty.

Kulomet disponuje velkou palebnou silou. Například dokázal na vzdálenost 656 metrů prorazit ocelový pancíř o tloušťce 1,8 centimetrů a na stejnou vzdálenost vzdálenost dokázal prorazit také beton o tloušťce 5,08 centimetrů, vrstvu písku o tloušťce 30,48 centimetrů nebo až 68,58 centimetrů hlíny.

I v současnosti zůstává kulomet M2 v aktivní službě a je používán na pozemních jednotkách, v námořnictvu a letectvu. M2 je stále jednou z nejvýkonnějších těžkých kulometů a má schopnost prorazit i velmi odolné pancíře na vzdálenost až několika kilometrů. S nástupem bezpilotních letounů může být M2 stále důležitou součástí moderního bojiště.

Celkově vzato, kulomet M2 je pozoruhodnou zbraní s bohatou historií a dlouhou životností, která zůstává nezaměnitelnou součástí amerického ozbrojeného konfliktu.

Zdroj: PopularMechanics