Stíhací letouny pro Ukrajinu mají cenu zlata. Rusové mají z F-16 respekt. Více než 40 let zkušeností výroby stroje může rozhodnout osud války
Dlouho odkládané rozhodnutí o převodu západních víceúčelových letounů na Ukrajinu bylo konečně zveřejněno. Letouny F-16 poskytují Ukrajině neocenitelnou podporu, ale vzhledem ke stáří a konfiguraci těchto letounů nezaručují očekávaný průlom. Co jsou zač stíhačky F-16, které Ukrajina dostane?
Až 71 letounů F-16 pro Ukrajinu. Takovou pomoc přislíbilo Dánsko (42 kusů) a Nizozemsko (19 kusů), následované Norskem (5-10 kusů).
Situace v ukrajinském letectví
Rusko, přestože se mu nepodařilo zničit ukrajinské vojenské letectvo, od začátku konfliktu dominuje ve vzduchu nad Ukrajinou, píše server Defense Express. Zbývající ukrajinské letouny v důsledku intenzivního používání překročily svou životnost a udržet je v provozuschopném stavu se i přes dodávky dílů mimo jiné z Polska a Německa stává stále obtížnějším úkolem. Situaci sice poněkud zlepšily dodávky polských a slovenských MiGů 29, ale to je jen kapka v moři potřeb.
Proto jsou stíhací letouny pro Ukrajinu podporou, která má cenu zlata, a zároveň šancí, jak zlomit nebo omezit ruskou nadvládu ve vzduchu. Znamená jejich dodávka zároveň rozhodující zlom v osudu války? Názory na to závisí na tom, kdo je poskytuje.
Proč se Rusové bojí stíhaček F-16?
Rusové se na možný výskyt západních letounů na ukrajinském nebi dívají s velkým respektem. Nepřímým důkazem toho je rozhodnutí věnovat veškeré dostupné zdroje na výrobu letounů Su-57, které jsou klasifikovány jako letouny páté generace.
To ukazuje, že Rusové nevěří, že sériově vyráběné stroje 4. generace, jako je Su-35 (Rusové je označují jako „generace 4++“), jsou lepší než západní letouny, uvádí server The Drive.
Proto házejí vše na jednu misku vah a budou se snažit kompenzovat dodávky F-16 a případně dalších typů víceúčelových letounů 4. generace, jako jsou Mirage 2000 nebo JAS-39 Gripen, technologickou převahou. Zda ji letoun Su-57 skutečně poskytne, je samostatná, diskutabilní otázka.
Optimismus ohledně dodávek F-16 však mírní sami Američané – v oficiálních prohlášeních nenajdeme prohlášení o průlomu či zbrani, která zaručí převahu a změní pravidla hry. Proč tato opatrnost?
Více než 40 let výroby F-16
Odpověď může spočívat v tom, že letouny F-16 jsou stroje vyráběné od roku 1976 do současnosti (stejně jako například ruské letouny odvozené od Su-27).
Navzdory různým modernizacím, někdy nákladným a hlubokým, mají letouny z doby před více než 40 lety jen málo společného nejen s nejmodernějšími exempláři opouštějícími výrobní linky.
To lze přirovnat k příkladu z automobilového světa: Volkswagen Golf první generace z roku 1974 a moderní Golf VIII jsou navzdory společnému názvu zcela odlišné automobily. V případě letadel jsou rozdíly ve vzhledu sice mnohem menší, ale rozdíly ve schopnostech, vyplývající například z vývoje elektroniky, mohou být mnohem závažnější než v případě automobilů.
Dánsko a Nizozemsko jsou uživateli letounů F-16 ve variantě F-16AM/BM. V letectvu těchto zemí jsou tyto letouny právě nahrazovány letouny F-35. Současní uživatelé strojů v této verzi – například Rumunsko a Řecko – je plánují provozovat ještě zhruba deset let. Tato varianta letounu (Block 20) byla na konci 20. století modernizována, což zvýšilo schopnosti varianty, mimo jiné z hlediska detekce cílů a použití moderních řízených zbraní.
Každá varianta, ačkoli vypadá téměř stejně, nabízí oproti svému předchůdci větší schopnosti z hlediska detekce cílů, zaměřovacího systému, schopností sebeobrany nebo ergonomie a uspořádání ukazatelů před pilotem.
Význam F-16
F-16 tedy spíše umožní doplnění ztrát a obnovu ukrajinského letectva, ale pravděpodobně nezajistí technickou převahu nad novějšími ruskými konstrukcemi, jako je Su-35. Zejména proto, že pro svůj efektivní provoz potřebují nejen piloty, náhradní díly a výzbroj, ale také dobře vyškolené specialisty na údržbu.
Ukrajinci zároveň zdůrazňují, že F-16 mohou před předáním projít další modernizací a i v současné verzi jsou nabízené letouny plnohodnotnými víceúčelovými stroji, které umožňují útočit na pozemní cíle a vést vzdušný boj na velké vzdálenosti.
Jejich význam lze proto jen stěží přeceňovat. Pro Ukrajinu představují neocenitelnou podporu a pro Rusy vážný problém, zejména proto, že budou dodány v balíku s piloty vyškolenými na Západě.
V kombinaci s dalšími dílky vojenské skládačky, jako je moderní hlavňové a raketové dělostřelectvo převezené ze Západu nebo západní protiletadlové systémy, by mohly být faktorem, který rozhodne o osudu války.
Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, thedrive.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]