Staví se podvodní teleskop ve stylu Jamese Webba. Má pomoci astronomům
Kubický kilometrový neutrinový teleskop, známý také jako KM3Net, pomůže vědcům lépe porozumět vesmíru. Nový teleskop však nebude vynesen na oběžnou dráhu, ale bude spuštěn 3 km do moře.
Tento neobvyklý teleskop bude mít za úkol shromažďovat údaje o neutrinech. Podle vědců je to velmi důležité pro lepší pochopení vesmíru. Přestože lidským tělem projdou každou sekundu miliardy neutrin, patří mezi nejnepolapitelnější částice ve vesmíru, pokud jde o jejich skutečné pozorování. KM3Net to má změnit. Proč je to pro vědu tak důležité?
Podvodní „Webbův teleskop“
Neutrina jsou tak nepolapitelná a obtížně detekovatelná, protože téměř neinteragují se svým okolím. Proto se astronomové rozhodli vybudovat KM3Net, jednu z nejneobvyklejších observatoří, jaká kdy byla postavena. Neobvyklý teleskop je určen k detekci nepolapitelných neutrin.
Stojí za zmínku, že to, co činí tyto částice tak obtížně detekovatelnými, je zároveň pro astronomy nesmírně cenné. Na rozdíl od fotonů nebo částic světla jsou neutrina do značné míry nerušena hmotou a elektromagnetickými poli, což znamená, že při svém putování vesmírem netrpí stejnou degradací.
Jinými slovy, mohou poskytnout ještě více informací o vesmíru než nejmodernější vesmírné observatoře, jako je vesmírný dalekohled Jamese Webba. Neutrina mohou pocházet ze supernov, splynutí hvězd a dalších kosmických událostí, které mohou vědcům poskytnout cenné údaje.
Podvodní teleskop důležitý pro astronomii
KM3Net je v současné době ve výstavbě u pobřeží Sicílie. Má podobu velké koule, která bude podle plánu ponořena do Středozemního moře do hloubky 3 km. Teleskop je určen k detekci superenergetických neutrin, která pocházejí ze vzdálených galaxií. Po dokončení se bude skládat ze stovek tisíc kulových detektorů připevněných na provázcích a zavěšených vertikálně na mořském dně.
Zdroj: KM3Net