Stavební materiál vyrobený z citronů a kokosu by mohl pomoci udržovat teplo v domě

Ceny energií na celém světě od roku 2021 znepokojivě rostou a mnozí z nás je nyní začínají pociťovat. Vědci z Královského technologického institutu KTH pracují na stavebním materiálu, který by mohl pomoci regulovat teplotu v interiéru.

Nový kompozit je dílem výzkumného týmu z oddělení biokompozitů Královského technologického institutu KTH ve švédském Stockholmu a využívá tři obnovitelné zdroje materiálu: kokosové ořechy, citrony a dřevo, informuje portál NewAtlas.

Výzkumníci nejprve vytvořili ve dřevě otevřenou strukturu pórů odstraněním ligninu, čímž se zároveň zbavili barvy dřeva. Mezery pak vyplnili limonenakrylátem (který lze získat z odpadních slupek v džusovém průmyslu) a molekulou na bázi kokosu.

Jakmile se kompozit zahřeje, například v důsledku působení slunečního záření nebo zvýšení okolní teploty, limonenakrylát se změní v polymer a absorbuje v sobě molekuly kokosu. Teplotu, při níž dochází k přechodu, lze přizpůsobit požadavkům, ale pro tento projekt byla stanovena na příjemných 24 °C. Při ochlazování materiálu se proces obrací.

„Elegance spočívá v tom, že molekuly kokosového ořechu mohou přecházet z pevné látky do kapaliny, která absorbuje energii, nebo z kapaliny do pevné látky, která energii uvolňuje, podobně jako voda mrzne a taje,“ uvedla výzkumná pracovnice KTH Céline Montanariová. „Tímto přechodem můžeme ohřívat nebo ochlazovat své okolí, podle toho, co je potřeba,“ dodal člen týmu Peter Olsén.

Ačkoli „dřevěná kompozitní tepelná baterie“ ještě není připravena k použití ve stavebnictví, mohla by zpočátku sloužit jako vnitřní dělicí stěny nebo jako určitý druh zástěny. Podle týmu však bude třeba ještě více práce, než bude materiál připraven k použití jako stavební.

Odhaduje se, že na každých 100 kg materiálu použitého při stavbě budov lze dosáhnout úspory přibližně 2,5 kWh denně, za předpokladu okolní teploty 24 °C, i když by mohl materiál najít využití i na zahradě.

„Proč ne jako budoucí materiál ve sklenících?“ ptá se Olsén. „Když svítí slunce, dřevo zprůhlední a ukládá více energie, zatímco v noci se zakalí a uvolní teplo uložené během dne. To by pomohlo snížit spotřebu energie na vytápění a zároveň zajistit lepší růst.“

Výzkum byl publikován v časopise Small.

Zdroj: NewAtlas