Startup vyvíjí elektrické letadlo s vertikálním vzletem a přistáním. Je poháněné vodíkem a má mít dolet 1000 km na jedno nabití
Australský letecký startup AMSL Aero získal podstatnou finanční injekci od Australské agentury pro obnovitelné zdroje energie (ARENA). Pět a půl milionu dolarů, což je přibližně 86 milionu českých korun, bude investováno do vývoje a certifikace elektrického letadla s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL), které by mohlo modernizovat způsob, jakým létáme na krátké vzdálenosti.
Projekt eVTOL Vertiia společnosti AMSL Aero, který je podporován Australskou agenturou pro obnovitelné zdroje energie (ARENA), představuje inovativní přístup k dekarbonizaci letecké dopravy v Austrálii. S financováním australské vlády letoun Vertiia získává zásadní impuls k urychlení vývoje, stavby a certifikace.
eVTOL Vertiia slibuje snížení emisí a nákladů, s doletem do 1 000 km a potenciálem pro krátké lety, které tvoří významnou část skleníkových emisí. Navržený s osmi vnějšími rotory a modulárním interiérem, eVTOL Vertiia je vhodný pro aeromedicínské využití a přepravu nákladu, s možností konfigurace pro různé situace, včetně hašení požárů, píše web Vertical.
Konstrukčně má letoun Vertiia tělo ve tvaru slzy a specifickým uspořádáním rotorů pro optimalizaci aerodynamiky. Vodíkem poháněný eVTOL dosahuje rychlosti 300 km/h a užitečné zatížení až 500 kg.
Výhodou letounu Vertiia je také rychlost doplňování paliva, která by měla trvat pouze deset minut, a predikce provozních nákladů, které by mohly být až o 70 % nižší ve srovnání s konvenčními vrtulníky, čímž se stává ekonomicky lákavou alternativou pro budoucí letecký průmysl.
Zdroj: Vertical
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]