Stále více uživatelů Androidu přechází na Apple
Ve druhém čtvrtletí přešlo na iPhone více uživatelů, než v předchozích čtyřech letech. Starší modely jsou obzvláště atraktivní.
Téměř každý pátý nákup iPhonu ve druhém čtvrtletí roku 2024 uskutečnili lidé, kteří předtím vlastnili telefon se systémem Android, což je výrazně více než v předchozích letech. Přechod na iOS má zřejmě přinést závan čerstvého vzduchu, který nový hardware se systémem Android nedokáže vytvořit. Údaje pocházejí od amerického institutu pro výzkum trhu CIRP. Podle této zprávy si každý, kdo má zájem o další vydání příběhu „iPhone vs. Android“, přijde na své. Kromě ztráty významu Androidu výsledky ukazují také to, že nový iPhone 15 je méně oblíbený, než se očekávalo, píše Der Standard.

Lepší levné než nové
Klíčovými zákazníky společnosti Apple jsou již dlouho lidé, kteří již jablko ochutnali. Ačkoli se zdá, že iPhone 15 se v USA prodává lépe než jeho předchůdce, společnost CIRP tvrdí, že oproti předchozím čtvrtletním údajům zaznamenala pokles prodeje. To platí i pro všechny, kdo přecházejí z Androidu na iOS. Místo aby utráceli velké částky za nejnovější model, spokojí se s předchozími modely. Jiný průzkum ukázal, že mnoho lidí chce prostě vyzkoušet něco nového. To může být klidně změna operačního systému. Nabízí se tak větší rozmanitost, než přechod na nový smartphone s Androidem. Ten toho letos příliš nenabídl. Zejména společnost Samsung letos nepřinesla téměř nic nového a zaměřila se spíše na umělou inteligenci. To by některým lidem nestačilo k tomu, aby zůstali věrní Androidu, předpokládá Android Authority.
Odstranění překážek
Některé částečně dobrovolné změny ze strany společnosti Apple pravděpodobně přechod usnadnily. Za prvé, přechod na USB-C v nové generaci iPhonu. Výrobce jej inzeroval tvrzením, že umožní ještě rychlejší přenos dat, a že je nyní kompatibilní i se zařízeními, která nejsou od Applu. Společnost se společnému standardu nabíjení bránila dlouhá léta, dokud jej neprosadilo nařízení EU. Majitelé jiných zařízení než Apple nyní alespoň nemusí při přechodu investovat do nové nabíječky. Ta již nebyla součástí iPhonu 12.
Kromě toho můžete při přechodu na Apple pohodlně přesunout svou sbírku fotografií z Fotek Google do iCloudu. Částečně za to může i EU, která nutí výrobce k součinnosti pod těžkopádným pojmem interoperabilita. Interoperabilita hraje roli i v nástupci SMS, který bude podporován i v nadcházejícím iOS. Zařízení se systémem Android již nabízejí nový standard RCS (Rich Communication Services). Z hlediska funkčnosti si jej lze představit jako Whatsapp bez Meta. Tím se odstraní další bariéra mezi oběma operačními systémy. Doposud spolu mohli příznivci iOS a Androidu komunikovat pouze písemně prostřednictvím SMS – kromě alternativních služeb typu Messenger. Stále samozřejmě platí argument uvedený ve zprávě CIRP, že iPhony se kupují kvůli exkluzivním komunikačním službám Apple jako je Facetime.
Apple je stále šampionem v aktualizacích
„Zařízení se systémem Android nikdy nedostávají aktualizace, zatímco iPhony jsou vždy aktuální!“ Tento argument je stále slyšet a je stále platný, ale už ne tak silně jako dříve. V září 2023 mělo zhruba každé druhé zařízení se systémem Android nainstalovaný nejnovější operační systém. Tato čísla blednou ve srovnání s nakousnutým jablkem, zde má nejnovější iOS stále nainstalováno necelých 90%. Alespoň trend u konkurence je pozitivní. V loňském roce byl nejnovější Android 12 nainstalován na něco málo přes třetinu zařízení.
Nové a dobré na předvádění. To může být pro mnoho lidí důvod, proč používat nejnovější hardware a software. Přehlíží se však důležitý vedlejší efekt, a to aktuální operační systémy, které znamenají také plnou bezpečnostní podporu. Ta je u iPhonů poskytována i delší dobu po zakoupení. Chytré telefony Apple dostávají odhadem pět až sedm let podpory, zařízení s Androidem od nejlepších výrobců pět let, i když toto srovnání není zcela přesné, protože nejsou aktualizovány pouze prostřednictvím aktualizací systému. Možná to některé lidi motivuje k tomu, aby po přechodu na iOS zůstali déle věrní nejen výrobci, ale i samotnému zařízení.
Zdroj: Der Standard