Společnost Rheinmetall provádí zkoušky laserových zbraní proti dronům pro německé ozbrojené síly. Co je to za zbraně?

Společnost Rheinmetall úspěšně otestovala technologickou demonstrační verzi laserové zbraně vyrobené na zakázku německého Bundeswehru, píše web Military leak.

První zkoušky s laserovým testovacím zařízením byly provedeny na zkušebním polygonu společnosti Rheinmetall v Unterlüßu v rámci kampaně proti bezpilotním letounům (C-UAS).

Laserové testovací stanoviště slouží nejen jako technologický demonstrátor laserové zbraně, ale také jako základ pro budoucí výzkumné a vývojové práce v Unterlüßu v Dolním Sasku. Je navržena tak, aby bylo možné modulárně zkoumat všechny komponenty budoucího laserového zbraňového systému. Každé rozhraní k senzorům – například k radaru – nebo ke zdroji energie a laserovému zdroji jsou „otevřené“ konstrukce. To umožňuje iterativně testovat všechny možné kombinace a následně porovnávat výsledky. Cílem současných studií v laserovém testovacím pracovišti je vytvořit vhodnou konfiguraci pro mobilní technologický demonstrátor s výkonem laseru přes 10 kW pro integraci do bojového vozidla Boxer do konce roku 2022.

Laserové testovací stanoviště se skládá z 6 metrového kontejneru rozděleného na tři oddělení: laser, obsluha a infrastruktura. V laserovém prostoru je instalován laserový zdroj, který zahrnuje pět laserových modulů s výkonem 2 kW. Jednotlivé laserové moduly, spojené pomocí spektrální vazby, dosahují celkového výkonu 10 kW a vytvářejí vynikající kvalitu paprsku. Hrubá orientace laserové zbraňové stanice je založena na údajích ze souboru elektrooptických senzorů ve zbraňové stanici. Ta je připravena k nepřetržitému provozu. Pro přesné sledování se odraz cíle ozářeného osvětlovacím laserem vyhodnocuje v systému navádění paprsku a transformuje se na odpovídající naváděcí signály pro sledování cíle. Kromě toho bylo za podmínek funkční bezpečnosti poprvé dosaženo toho, že všechny dílčí sestavy nezbytné pro zasažení cíle, např. sledování stavu paprsku a řízení cílového bodu, se nacházejí v optické dráze paprsku.

V současné době se laserové testovací stanoviště skládá výhradně z dílčích sestav vyrobených společností Rheinmetall. Otevřená architektura rozhraní však umožňuje integrovat a testovat i komponenty jiných výrobců. Během kampaně C-UAS prováděné v Unterlüßu byly opticky sledovány a neutralizovány různé typy dronů na vzdálenost zásahu až jeden kilometr. Dosažené výsledky byly více než uspokojivé. Následně byla v Unterlüßu provedena ukázka v souladu s korunovými bezpečnostními opatřeními pro zástupce Spolkového ministerstva obrany a Spolkového úřadu pro vybavení, informační technologie a podporu Bundeswehru ve službě. Výsledek splnil očekávání všech účastníků.

Zdroj: militaryleak.com