Společnost Qatar Airways představila virtuální letušku s umělou inteligencí

Letecký dopravce z Perského zálivu se rozhodl ozvláštnit zážitek svých cestujících palubní posádkou tvořenou umělou inteligencí. Stal se tak prvním na světě, který se může pyšnit tímto unikátem. Společnost tím reaguje na rostoucí poptávku lidí po cestování a jejich zvýšené nároky na dopravní společnosti, informuje server Tech Magazine.

Sama 2.0

Svůj vynález představily Qatar Airways na veletrhu ITB Berlin 2024. Jejich virtuální letuška se jmenuje Sama, což v arabštině znamená „nebe“. Vyvinuta byla ve spolupráci se značkou UneeQ. Ta se specializuje na tvorbu digitálních osob pro účely firemního brandingu. Její tvůrci ji připravili také vlastní příběh. Vyrůstala v Dauhá, hlavním městě Kataru, a prošla odborným výcvikem pro letušky.

Aktualizovaná verze Sama 2.0 dokáže reagovat na podněty cestujících a odpovídat jim ve stylu často kladených otázek. Současně je umí informovat o jejich cílových destinacích nebo jim nabízet pomocnou ruku. Zároveň se dokáže od cestujících sama učit, čímž může vylepšovat své reakce. Pro cestující je dostupná prostřednictvím digitální platformy společnosti Qatar Airways zvané QVerse. Současně ji mohou nalézt také v aplikaci společnosti.

Lidé chtějí kvalitu

Katarská letecká společnost reaguje tímto krokem na zvýšenou poptávku po cestování, kterou dopravní společnosti zaznamenávají po ústupu pandemie. Obchodní ředitel katarského dopravce se nechal slyšet, že klienti jsou stále vybíravější a dávají přednost kvalitě. Společnost se proto rozhodla pro vývoj digitální letušky, aby si vybudovala náskok před konkurencí.

Zdroj: Tech Magazine