Společnost Bell Textron zahajuje výrobu vrtulníku AH-1Z Viper pro Českou republiku. Co je to za stroj?

Společnost Bell Textron zahájila výrobu prvního dvoumotorového bitevního vrtulníku AH-1Z Viper pro Vzdušné síly Armády České republiky, píše web Airforce Technology.

Stroj se vyrábí v montážním středisku společnosti v Amarillu v americkém Texasu.

Nákup vojenských vrtulníků je realizován v rámci prvního zahraničního vojenského prodeje. Česká republika pořizuje čtyři vojenské vrtulníky AH-1Z a osm vojenských vrtulníků UH-1Y.

Bell AH-1Z Viper je americký dvoumotorový bitevní vrtulník, který byl vyvinut na bázi stroje AH-1W SuperCobra.

Hlavní rotor vrtulníku je čtyřlistý a vyrobený z kompozitních materiálů. Pohání ho dvojice turbohřídelových motorů z nichž každý má výkon 1 800 koní. Vrtulník dosahuje maximální rychlosti 370 km/h a s externími palivovými nádržemi doletí až 685 km. Maximální dostup stroje je více než 6 000 m a rychlost stoupání dosahuje 14 m/s.

Kokpit dvoučlenné posádky má tandemové uspořádání, přičemž vrtulník může být pilotovaný z předního i zadního stanoviště. Všechny relevantní parametry mise jsou zobrazeny prostřednictvím barevných displejů. Digitální 3D mapa umožňuje posádce lepší navigaci. Jedním z klíčových vylepšení, kterým se Viper odlišuje od předchůdců z rodiny vrtulníků Cobra, je přilbový zaměřovač Top Owl od společnosti THALES. Tyto helmy zobrazují pilotům informace o misi, letové údaje a jsou propojeny s palubními zbraňovými systémy, kterým dodávají souřadnice cíle.

Základní výzbroj vrtulníku tvoří tříhlavňový rotační kanón M197 ráže 20 mm s palebným průměrem 750 nábojů. Na konce křídel AH-1Z lze umístit dvojici raket vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder. Na čtyřech závěsných bodech pod křídly mohou být neseny bloky neřízených raket vzduch-zem Hydra 70 ráže 70 mm, řízené rakety vzduch-zem AGM-114 Hellfire nebo zápalné pumy Mk 77.

Jedním z nejdůležitějších prvků avioniky AH-1Z je Target Sight System (TSS), který obsahuje senzor infračerveného zobrazování třetí generace. Ze všech vrtulníkových avionických systémů světa TSS údajně poskytuje nejdelší dosah, nejmenší chvění a nejvyšší přesnost zbraní.

AH-1Z Viper sdílí až 84 % svých součástek, včetně avioniky, s užitkovým vrtulníkem UH-1Y Venom, který je také ve službě u námořní pěchoty, což významně snižuje náklady na údržbu.

„Chápeme, že je důležité poskytovat našim zákazníkům bezkonkurenční schopnosti letounů H-1. Bell se i nadále soustředí na výrobu výjimečných bojových letounů a poskytování moderních schopností českému letectvu jako partnerovi programu H-1 spolu s vládou USA“ uvedl ředitel a viceprezident programu Bell H-1 Mike Deslatte.

Kromě toho bude Bell pro Českou republiku vyvíjet také zařízení pro letecký výcvik. Dodávky prvních letounů H-1 do České republiky začnou příští rok a budou dokončeny do roku 2024.

Zdroj: airforce-technology.com; wikipedia