Speciální „hmatová křesla“ umožní slyšet hudbu i sluchově postiženým

V Muzeu umění a historie v Ženevě (Švýcarsko), nainstalovali takzvaná „hmatová křesla“, která dokážou přenášet hudební vibrace na sluchově postižené nebo i neslyšící lidi. Zážitek z hudby tak nebude upřen nikomu.

Každý měsíc během roku 2022 bude možné zažít živou hudbu v Musée d’art et d’histoire (Muzeu umění a historie) v Ženevě. Pokud vyzkoušíte takzvané hmatové křeslo, což je židle, která dokáže přenášet vibrace hudby do vašeho těla, tak zažijete zcela nový zážitek. Hlavním účelem ale je, aby si živou hudbu mohli užít i lidé se sluchovým postižením.

Hmatová křesla jsou výsledkem spolupráce mezi doc. Jeremym Marozeauem z výzkumu sluchu DTU (Dánská technická univerzita) a dvěma švýcarskými umělci. V projektu s názvem Augmented Music vytvořili v roce 2020 vibrační pódium, na kterém můžete ležet a vibrace živé hudby se vám budou přenášet do těla. To mělo takový úspěch, že Jeremy Marozeau přistoupil k vývoji dvou prototypů hmatových židlí, které vyvinul společně se třemi magisterskými studenty z DTU.

První prototyp je navržen pro přenos nízkých a středních frekvencí do různých částí těla. U druhého typu křesla jsou vibrace odpojeny od konstrukce, na které posluchač sedí a jsou přenášeny pomocí tyčí umístěných kolem sedící osoby. 

Design je inspirován strukturou ve vnitřním uchu zvanou bazilární membrána, která hraje důležitou roli při přenosu zvukových impulsů do nervů. Živé koncerty poskytnou vynálezcům zpětnou vazbu, jak moc jsou vibrační křesla úspěšná a tyto poznatky budou využity při vývoji dalších nových prototypů, jejichž vznik se plánuje během roku 2022.

Zdroj: dtu.dk