Španěl objevil novou galaxii. Je vzdálená 65 milionů světelných let
Astronom Elio Quiroga Rodriguez z univerzity Mid Atlantic ve Španělsku analyzoval snímky galaxie Sombrero. Podařilo se mu vystopovat objekt, který se ukázal být další galaxií, jak píše web Phys.
Galaxie Messier 104, nazývaná kvůli svému tvaru také Sombrero, se nachází v jižní části souhvězdí Panny, asi 31 milionů světelných let od Slunce. Byla objevena v roce 1781 francouzským astronomem Pierrem Méchainem. Rodríguez na základě analýzy fotografií pořízených Hubbleovým vesmírným dalekohledem identifikoval výrazný objekt, který se při bližším zkoumání ukázal být dosud neznámou galaxií s aktivním galaktickým jádrem.
Aktivní galaktické jádro vyzařuje více světla než jeho okolí. To je obvykle způsobeno přítomností masivní černé díry nebo jejich shluku, důvodem může být také probíhající proces tvorby hvězd v galaktickém jádře.
Vzácný typ galaxie
Rodriguez při analýze Hubblových snímků spatřil objekt o průměru asi 4 úhlové vteřiny. Spirální galaxie s příčkou (pás jasných hvězd vycházející ze středu a procházející středem galaxie) jsou ve vesmíru poměrně vzácné, tvoří pouze 15 % všech galaxií. Typ SBc je naopak ještě vzácnější, což znamená, že ramena galaxie jsou velmi volně vyvinutá a vypadají, jako by se měla narovnat (tento typ tvoří pouze 5 % všech galaxií).
Podle pozdějších studií je jádro galaxie a pravděpodobně i její dominantní ramena vyplněna horkými mladými hvězdami a prachem. Rodriguez odhaduje rychlost, kterou se galaxie pohybuje vzhledem k zemi, na 1359 km/s.
Galaxie Iris
Objevitel nové galaxie navrhl nazvat ji „Iris Galaxy“ a předpokládá, že by mohla být gravitačně vázána na galaxii Sombrero a být jejím satelitem, což by jí dávalo úhlovou velikost asi 1000 světelných let. Podle jiného scénáře by Iris nemusela být vůbec vázána na Sombrero, a v takovém případě by její vzdálenost od Sluneční soustavy mohla být až 65 milionů světelných let.
V takovém případě by odhadovaná úhlová velikost této galaxie mohla být až 71 000 světelných let. V současné době probíhají další pozorování, jejichž cílem je určit přesné charakteristiky nové galaxie.
Zdroj: redakce, phys.org, arxiv.org