SpaceX podepsala dohodu, která zabrání zasahování Starlinku do astronomie

Společnost SpaceX podepsala dohodu s americkou Národní vědeckou nadací (NSF), která slibuje, že pomůže zabránit tomu, aby její satelitní internetový systém Starlink zasahoval do oblasti astronomie.

Síť Starlink v současnosti zahrnuje více než 3 300 obíhajících satelitů, které mohou odrážet sluneční světlo a rušit astronomická pozorování a fotobomby noční oblohy. Společnost SpaceX proto již několik měsíců jedná s vědci o minimalizaci dopadu Starlinku na astronomii. FCC také stanovila jako podmínku pro schválení sítě Starlink druhé generace, aby společnost SpaceX dosáhla dohody s NSF.

V dohodě se uvádí, že jak společnost SpaceX, tak NSF budou spolupracovat na snížení jasu satelitů prostřednictvím fyzických změn v konstrukci, jejich orientace na oběžné dráze a dalších metod. Již v červenci společnost SpaceX debutovala s některými konstrukčními vylepšeními, která zahrnují použití nových materiálů a barev na družicích, aby se snížily odrazy.

Na základě dohody nebudou muset observatoře vypínat laserové naváděče, když se družice Starlink přiblíží nad jejich hlavami. „Adaptivní optické lasery v pozemních zařízeních proto již nebudou podstupovat několikanásobné vypínání pokaždé, když v jejich blízkosti proletí družice SpaceX,“ uvádí NSF.

SpaceX bude rovněž koordinovat, aby družice Starlink nevysílaly komunikační signály během pozorování na klíčových radioastronomických zařízeních. Kromě toho se společnost Starlink zavázala spolupracovat s NSF, „jakmile se objeví rušení nebo nové problémy“ v souvislosti s rostoucí sítí Starlink.

„Připravujeme půdu pro úspěšné partnerství mezi komerčními a veřejnými podniky, které umožní, aby se důležitý vědecký výzkum rozvíjel souběžně s družicovou komunikací,“ uvedl v oznámení ředitel NSF Sethuraman Panchanathan.

Tato zpráva představuje výhru pro astronomickou komunitu. Dohoda se však vztahuje pouze na Starlink – nikoli na satelitní internetové sítě jiných společností. Mezinárodní astronomická unie v listopadu oznámila obavy ohledně testovací družice BlueWalker 3 od texaské společnosti AST SpaceMobile. Komunikační soustava družice je tak velká, že „je nyní jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze a zastiňuje všechny hvězdy kromě těch nejjasnějších“, uvedla unie.

BlueWalker 3 také vyvolává obavy, že naruší pozorování z radioteleskopů. V reakci na to společnost AST SpaceMobile uvedla: „Jsme připraveni využít nejnovější technologie a strategie ke zmírnění možných dopadů na astronomii.“ Společnost rovněž plánuje vyhnout se vysílání signálů z BlueWalker 3 a budoucích družic do observatoří založených na rádiových vlnách.

Stejně jako SpaceX mají i konkurenční společnosti, včetně AST SpaceMobile a Amazon, plány na provozování rozsáhlých flotil komunikačních satelitů na oběžné dráze Země. To vyvolalo obavy, že satelitní sítě příští generace způsobí světelné znečištění. Někteří astronomové a ekologické skupiny proto tvrdí, že chystané satelitní konstelace představují hrozbu pro noční oblohu. V důsledku toho Mezinárodní asociace Dark-Sky (International Dark-Sky Association) spolu se společností Dish Network podala žalobu, aby zabránila společnosti SpaceX ve vypuštění družic druhé generace Starlink na oběžnou dráhu.

Zdroj: PCmag, NSF, Wikipedia