Sovětský reaktivní pancíř z České republiky bude umístěn na bývalých polských tancích. Co je zač?

Válka na Ukrajině pokračuje, stejně jako dodávky zbraní ze západních zemí. Tentokrát byly lokalizovány dodávky nových kostek ERA Kontakt-1 z České republiky, které budou s největší pravděpodobností umístěny mj. na tanky T-72 dodané Polskem, jak napsal server Business Insider.

Tanky dodané Českou republikou a Polskem postrádaly reaktivní pancíř, který výrazně zvyšuje šance na přežití útoku z ručních protitankových zbraní (granátometů nebo samonabíjecích děl) nebo protitankových řízených střel (PPK).

Zde je třeba poznamenat, že Rusové nemají tak moderní zbraně, jako jsou Javelin, NLAW, Panzerfaust-3, Spike nebo RGW90. Jejich novější zbraně jako 9M133 Kornet nebo i starší systémy vybavené tandemovými kumulativními hlavicemi si samozřejmě se staršími řešeními poradí. Na druhou stranu Rusko nasazuje do bojů stále starší techniku a výzbroj donbaských lidových republik je muzejním exponátem.

Proto se Ukrajinci snaží získat tyto kostky reaktivního pancíře různými způsoby, včetně dokonce demontáže kostek ERA z poškozených opuštěných ruských tanků (které nelze opravit). Nyní se objevila fotografie, na které jsou vidět pancéřové kostky Kontakt-1 ERA dodané českou společností STV Group.

Tato společnost se zabývá nákupem vyřazených zbraní ze zemí, jejich renovací a následným prodejem. Kostky ERA byly získány v rámci kampaně ukrajinského velvyslanectví v České republice, které na základě dohody s vládou nakupuje od českých firem za peníze vybrané ve sbírkách.
Recenze kvality a výrobků STV nejsou nejlepší a před časem jsme informovali o granátometech LGL-7 (známé RPG-7 s jiným názvem), které zranily ukrajinské vojáky.

Rreaktivní pancéřové kostky (ERA)

Reaktivní pancíř ERA jsou výbušné ocelové náboje, jejichž plný název zní explozivní reaktivní pancíř. Jejich účelem je vyvolat předčasnou kumulativní detonaci hlavice střely v kombinaci s rozptýlením kumulativního proudu střepinami vytvořenými detonací kostky ERA.

Kostka ERA je účinná i proti kinetické munici APFSDS (podkaliberní, stabilizované, se zášlehem), ale zde jsou účinky mnohem menší. V tomto případě může výbuch nábojů ERA vést k narušení trajektorie penetrátoru nebo k fyzickému poškození penetrátoru, který v nejoptimističtějším případě zasáhne pancíř bokem, jak píše web The Soviet Armour.

Samozřejmě, jak už to v průběhu času bývá, výrobci zbraní našli řešení v podobě tandemových kumulativních hlavic, které jsou, zjednodušeně řečeno, duální. První menší je určen k tomu, aby připravil půdu pro kumulativní proud z většího. To vedlo výrobce pancířů k přidání druhé vrstvy rozdělené například kompozitním materiálem nebo dutým prostorem. Příkladem mohou být kostky ERA, jako je ruský pancíř Relikt nebo ukrajinský Duplet.

Ukrajinský pancíř Duplet použitý na velmi malém počtu tanků T-84 je dvouvrstvou verzí tanku T-64 BM Bulat s nožem, který používá kumulativní náplně s mnohem silnější stěnou nábojnice. Kumulativní nálože pravděpodobně rozsekají penetrátor APFSDS na několik fragmentů, což drasticky sníží jeho schopnost proniknout základním pancířem.

Kostky ERA jsou použity na základní pancíř tanku, který již několik desetiletí není jen pancéřová ocel, ale vícevrstvá struktura tvořená směsí pancéřové oceli, kompozitů, keramiky, kevlaru, oxidu hlinitého, wolframu a dokonce ochuzeného uranu. Tento typ konstrukce může poskytnout ochranu na úrovni například 600 mm pancéřové oceli při mnohem menší hmotnosti a tloušťce.

Je třeba poznamenat, že Kontakt-1 je poměrně staré řešení z 80. let, ale je lepší než nic a postačuje například proti agentům s netandemovou kumulativní hlavicí.

Zdroj: businessinsider.pl, thesovietarmourblog.blogspot.com