Součástky ukrajinských vojenských letadel za miliony byly nalezeny poblíž polských hranic. Pro jaké letadla jsou?

Ve Lvově byl objeven sklad s kradenými součástkami pro vojenská letadla. Jednalo se o senzory a další cenné strojní součásti, včetně dílů pro letouny MiG, které Ukrajinci používají v boji proti Rusům. Jejich hodnota byla odhadnuta na více než 250 milionů hřiven, v přepočtu cca 155 milionů Kč. Připomínáme, jaké MiGy má Ukrajina ve výzbroji.

Podle informací zveřejněných ukrajinskou generální prokuraturou bylo při prohlídce obchodního pavilonu na jednom z trhů ve Lvově objeveno více než 18 000 součástek pro vojenská letadla. Dalších 40 000 dílů bylo nalezeno při pátrání v jiné oblasti. Kromě toho ukrajinské služby zajistily technickou dokumentaci, telefony a další hmotné důkazy, jak píše server Postsen.

Díly ukrajinských vojenských letadel za miliony

Podle předběžných odhadů byly nalezeny senzory a další komponenty pro vojenská letadla v celkové hodnotě více než 250 milionů hřiven. Součástky byly s největší pravděpodobností odcizeny z areálu obranného podniku a spadají do kategorie nedostatkových součástek.

Tento typ krádeže je vzhledem k probíhající válce a relativně malému počtu vojenských letadel, která mají Ukrajinci k dispozici a která jsou vhodná k letu, hrubým porušením, a proto jsou prováděné akce mimořádné a podílí se na nich velké množství odborníků. Zejména proto, že mezi součástkami byly i ty, které se používaly na ukrajinských MiGách.

Stíhačky MiG-29 jsou spolu se stíhačkami Su-27 nejdůležitějšími bojovými letouny, které pomáhají chránit nebe nad Ukrajinou a útočit na nepřátelské cíle, jako jsou například bezpilotní letouny kamikadze Shahed-136. MiG-29 je sovětský frontový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří MiG. Tento typ stroje je určen k ničení vzdušných a pozemních cílů, ale vzhledem ke svému krátkému doletu se používá především k boji v blízkosti fronty a vlastních sil.

MiG-29, který používá dva motory Klimov RD-33 (i když jeden přestane pracovat, druhý mu umožní bezpečně dosáhnout místa přistání), může letět maximální rychlostí 2,3 Ma, jak píše server Military Factory. Jeho výzbroj zahrnuje vestavěný letecký kanon GSz-30-1 ráže 30 mm pro 150 nábojů. Kromě toho má stroj v závislosti na verzi také šest až devět vnějších uzlů podvěsné výzbroje. Stíhačka může nést například rakety vzduch-vzduch R-27 středního doletu, rakety krátkého doletu R-73 nebo letecké pumy o hmotnosti až 3 000 kg.

Zdroj: redakce, postsen.com, militaryfactory.com