Sonda NASA může vytvořit nový meteorický roj. Zbytky po srážce s asteroidem míří k Zemi
V roce 2022 sonda NASA DART úspěšně narazila do asteroidu Dimorphos, čímž odvrátila potenciální hrozbu pro Zemi. Nyní však vědci zjistili, že úlomky vzniklé při této srážce mohou dorazit k naší planetě. A co víc, tyto kousky vesmírné skály by mohly vytvořit zcela nový meteorický roj, který by zářil na noční obloze, píše portál Science Alert.
Podle mezinárodní studie by úlomky, které se při srážce uvolnily, mohly zasáhnout Zemi a dokonce i Mars během následujících deseti let. Tyto částice se pohybují rychlostí až 5 400 km/h a díky své velikosti se při vstupu do atmosféry rozpadnou, čímž vytvoří světelné pruhy podobné těm, které vidíme při běžných meteorech. Vědci předpokládají, že tento nově vzniklý roj, který již dostal přezdívku „Dimorfidy,“ by mohl být pozorovatelný během příštích dekád.
I když by tyto úlomky neměly představovat žádné nebezpečí pro Zemi, jejich dopad na Mars by mohl být zajímavým fenoménem. Vědci z NASA plánují pokračovat v monitorování těchto částic, aby zjistili, kdy a kde přesně se „Dimorfidy“ objeví. Tento nečekaný důsledek úspěšné mise DART tak nejen přináší nový pohled na planetární obranu, ale také otevírá možnost sledovat v přímém přenosu nově vznikající vesmírný jev.
Zdroj: Science Alert