Sluneční geomagnetická bouře smetla více než 40 satelitů Starlink. Všechny shoří v atmosféře
SpaceX prohlásila, že její satelity při návratu k Zemi nebudou představovat žádní riziko, informuje web Gizmodo.
Přibližně 80 % satelitů Starlink vypuštěných minulý týden je podle vesmírné agentury SpaceX zničeno. Společnost tvrdí, že geomagnetická bouře zabránila satelitům dostat se na jejich provozní oběžnou dráhu.
Tato skupina satelitů Starlink odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska ve čtvrtek 3. února na vrcholu rakety Falcon 9. Všech 49 satelitů dosáhlo svých zamýšlených předběžných drah asi 210 kilometrů nad povrchem Země a každý dosáhl řízeného letu. Satelity se poté pokusily vystoupat do provozní výšky 550 kilometrů, ale vesmír měl jiné plány. „Satelity byly bohužel významně ovlivněny sluneční geomagnetickou bouří. Více než 40 satelitů se vrátí do zemské atmosféry,“ uvedla SpaceX.
Agentura vedená Elonem Muskem nyní spolupracuje s 18. eskadrou vesmírných sil US Space Force, která na svými pozemních radarech poškozené družice sleduje. Satelity, které se vrací z oběžné dráhy, představují podle Elona Muska nulové riziko kolize s jinými satelity a shoří při opětovném vstupu do atmosféry. To znamená, že nevzniknou žádné orbitální úlomky a žádné části satelitu nenarazí na zem.
Každý satelit Starlink váží přibližně 260 kilogramů. K dnešnímu dni vesmírná agentura SpaceX vypustila přes 2 000 satelitů Starlink na nízkou oběžnou dráhu Země, čímž vytvořila propojenou síť, která poskytuje širokopásmový internet platícím zákazníkům.
Geomagnetické bouře vznikají jako výsledek vzájemného působení slunečního větru (proudy nabitých částic) a magnetického pole Země. Způsobují je erupce na Slunci. Je znepokojivé, že se v budoucnu může objevit více takových případů, protože Slunce vstoupí do aktivnější fáze svého 11letého cyklu. Provozovatelé satelitů proto musí být ve střehu.
SpaceX má v současné době povolení k vypuštění 12 000 satelitů Starlink a žádá o povolení k vypuštění dalších 30 000 satelitů. Množství těchto satelitů zvyšuje riziko kolizí a může způsobit, že oběžná dráha Země bude na léta nedostupná.
Zdroj: Gizmodo