Singapurská společnost uvádí na trh výrobní verzi humanoidního robota GR-1. Sám se naprogramuje k provádění úkolů

Společnost Fourier Intelligence vyrábí exoskelety a rehabilitační zařízení od roku 2017. V letošním roce uvedla na trh první generaci humanoidních robotů s označením GR-1.

Robot má na výšku 1,65 metrů a váží 55 kg. Kloubní modul, který je umístěn v kyčelním kloubu robota, je schopen vyvinout špičkový točivý moment 300 Nm, což mu umožňuje chodit rychlostí 5 km/h a nosit zboží o hmotnosti 50 kg.

Přechod od vývoje exoskeletů ke konstrukci humanoidů je logickým krokem, protože humanoidní platforma sdílí mnoho mechanických a elektrických konstrukčních prvků, které společnost Fourier vyvinula pro svou hlavní produktovou řadu.

Společnost zkoumá možnosti nasazení tohoto zařízení v případech použití, jako je pomoc při katastrofách a reakce na ně, péče o seniory a obsluha domácností. Zahrnuje rozsáhlý multimodální jazykový model srovnatelný s modelem, který podporuje ChatGPT. To umožňuje robotovi, aby se sám naprogramoval k provádění úkolů.

GR-1 je také vybaven „integrovaným modulem umělé inteligence emocí“, oválným displejem s vysokým rozlišením a kruhovou soustavou mikrofonů pro svůj systém rozpoznávání hlasu. Díky těmto funkcím je interakce mezi člověkem a strojem přirozenější, uvedl Fourier pro The Robot Report.

Fourier je připraven zahájit výrobu
Společnost nedávno oznámila, že je připravena spustit výrobní verzi GR-1. Robot je vybaven hloubkovými kamerami v hlavě a trupu.

Kromě toho je GR-1 vybaven vizuálními algoritmy pro vnímání svého bezprostředního okolí. To robotovi umožňuje rychle rozpoznávat různé objekty a osoby a realizovat funkce včetně vyhýbání se překážkám a vizuálního navádění na úkoly.

Robotické ruce robota GR-1 mají 11 stupňů volnosti, které mu umožňují bezpečně uchopit předměty. Uživatel může robota nasměrovat, aby si předměty vyzvedl.

Ruce napodobují rozsah pohybu lidských prstů při uchopování válcovitých a kulatých předmětů, jako je voda v lahvích a elektrické šroubováky. GR-1 autonomně vypočítává dráhy pohybu pro uchopení pomocí vizuální zpětné vazby.

Kromě toho společnost Fourier uvedla, že robota zkonstruovala tak, aby mohl bezpečně uchopit předměty různých rozměrů a konfigurací pomocí nastavení síly úchopu, což mu umožňuje šetrně manipulovat s jakýmkoli předmětem.

Systém také spolupracuje se softwarem pro správu vozového parku, takže uživatelé mohou koordinovat více jednotek GR-1 z centrálního bodu. To bude zahrnovat zadávání misí, úkolů a sledování operací flotily.

GR-1 má také režim teleoperace pro použití s náhlavní soupravou s rozšířenou realitou a technologiemi 5G.

Otevřené tržní příležitosti pro GR-1
Společnost Fourier uvedla, že očekává prodej GR-1 pro aplikace, jako je výzkum a vzdělávání, concierge a průvodcovství, zábava a výstavnictví, průmyslová výroba a logistika, zdravotní péče a rehabilitace, bezpečnostní inspekce, služby pro domácnost a společníci. Společnost již má pro své rehabilitační nabídky vytvořený prodejní tým a partnerský kanál.

Zdroj: The Robot Report