Silná sluneční erupce zasáhla Zemi
Vesmírem putovala silná sluneční erupce, která ve středu (2. února) dorazila k planetě Zemi. Sluneční erupce vytvořila polární záři od polárního kruhu až po New York, napsal server Live Science.
V sobotu brzy ráno (30. ledna) po sluneční erupci třídy M1 došlo ve vesmíru k výronu koronální hmoty, což je silná exploze v blízkosti slunečního povrchu. Podle Evropské vesmírné agentury jsou sluneční erupce třídy M středně velké události kosmického počasí, které mohou způsobit dočasné výpadky rádiového vysílání na Zemi.
Výbuch, který pocházel ze sluneční skvrny s názvem AR2936, byl obzvláště dlouhý a trval více než čtyři hodiny. Tento výbuch je typem CME známým jako halo CME, který se na snímcích z koronografu pořízených kosmickými sondami pozorujícími Slunce jeví větší než Slunce, když se sluneční částice přiblíží k Zemi a vypadají jako kruhové halo.
Sluneční částice z tohoto halo CME zasáhly Zemi 2.2.2022. Vědci předpokládali, že s příchodem CME k Zemi zažijeme geomagnetickou bouři třídy G2. Jedná se o geomagnetickou bouři střední třídy nízkého nebezpečí, což je typ události, která by mohla vyvolat několikahodinové polární záře od polárního kruhu až po sever Spojených států a na jih až po New York. Tyto typy bouří nenarušují elektrické sítě ani satelity.
Foto: SOHO
Při této události se současný sluneční cyklus, který astronomové nazývají 25. sluneční cyklus, protáhne za své očekávané hranice. V tomto jedenáctiletém slunečním cyklu se objevilo více slunečních skvrn, než se předpokládalo, a je silnější, než odborníci očekávali. I když je vrchol slunečního cyklu obtížné předpovědět, odborníci uvádějí, že by cyklus mohl vrcholit kolem roku 2025.
Zdroj: livescience.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]