Seznamte se s robotem ALAN. Nevyžaduje lidský dohled a sám se učí
Přibližujeme se každým dnem světu řízenému roboty? Nebo převezmou naši práci? To je jedna z těch otázek, které se lidem vkrádají do mysli s každým novým vynálezem. Tento robot se dokáže rychle naučit plnit nové úkoly bez jakéhokoli lidské pomoci, jak uvádí server Interesting Engineering.
Vědci z Carnegie-Mellonovy university vytvořili robota ALAN, který je autonomní. Dokáže vnímat své okolí, rozhodovat se na základě toho, co vnímá, a případně pracovat po delší dobu. Byl naprogramován tak, aby dokázal rozpoznat věci kolem sebe a následně se pohybovat a plnit úkoly v daném prostředí.
Podívejte se, jak robot ALAN interaguje s objekty ve svém prostředí a plní úkoly. ALAN po krátkém počtu průzkumných pokusů úspěšně plní úkoly v reálném světě.
Roboti, kteří byli vytvořeni dříve, mnohdy vyžadují pravidelnou interakci s člověkem a znalost daného prostředí, aby byli schopni plnit své úkoly. Pokud by naopak roboti mohli sbírat vlastní data s využitím úkolově orientovaných cílů a bez zásahu člověka, mohli by pak samostatně zkoumat své prostředí a učit se zajímavým dovednostem.
„Zajímali jsme se o vytvoření umělé inteligence, která by se učila stanovením vlastních cílů. Tím, že takoví roboti nejsou závislí na dohledu nebo vedení člověka, mohou se neustále učit v nových scénářích, řízeni vlastní zvědavostí. To by umožnilo neustálou generalizaci do různých oblastí a objevování stále složitějšího chování,“ uvedl pro Tech Xplore Russell Mendonca, jeden ze spolupracujících vědců.
Nedávno jsme na TechSvět psali článek, jak vědci vytvořili umělou kůži, která svou citlivostí na detekci tlaku vyvíjeného předmětem a jeho přiblížení překonává lidskou kůži. Taková umělá kůže může být podle vědců použita v inženýrské elektronice příští generace s potenciálem v rozhraní člověk-stroj, umělé inteligenci, protézách a rozšířené realitě.
Zdroj: redakce, techxplore.com, interestingengineering.com, cmu.edu