Lepší než lidská kůže. Vědci mají umělou kůži s neuvěřitelnými schopnostmi vnímání

Vědci vytvořili umělou kůži, která svou citlivostí na detekci tlaku vyvíjeného předmětem a jeho přiblížení překonává lidskou kůži, jak píše server SciTechDaily.

Ve studii zveřejněné v časopise Small vědci využili umělou kůži k různým účelům, včetně ovládání postav ve virtuálních hrách, navigaci v elektronických mapách a procházení digitálních dokumentů. Umělá kůže dokázala rozlišit různé signály od přibližujících se cílů, což umožnilo bezdotykovou identifikaci objektů.

Tento pokrok poskytuje důkaz koncepční aplikace pro vykreslení robota, který dokáže klasifikovat materiály včetně polymerů, kovů a lidské kůže ve zcela bezdotykovém režimu. Výzkumníci poznamenávají, že taková umělá kůže může být použita v inženýrské elektronice příští generace s potenciálem v rozhraní člověk-stroj, umělé inteligenci, protézách a rozšířené realitě.

Umělá kůže, známá také jako syntetická kůže, je umělý materiál, který je navržen tak, aby napodoboval vlastnosti a funkce lidské kůže. Používá se v různých aplikacích, včetně hojení ran, kosmetické chirurgie a výzkumu kůže.

Vytvořili jsme umělou kůži se snímacími schopnostmi lepšími než lidská kůže. Na rozdíl od lidské kůže, která vnímá většinu informací z dotykových úkonů, tato umělá kůže získává také bohaté kognitivní informace zakódované v bezdotykových nebo přibližovacích operacích. Tato práce by mohla vést k vývoji nové generace robotických technologií vnímání, které budou lepší než stávající hmatové senzory,“ uvedl jeden z autorů Yifan Wang z Nanyang Technological University v Singapuru.

Zdroj: scitechdaily.com, redakce