Seznamte se. LUX-ZEPLIN je nejcitlivější detektor pro lov temné hmoty

Nejcitlivější detektor temné hmoty na světě je v provozu a je připraven vyřešit jednu z nejzáhadnějších záhad vesmíru. Experiment LUX-ZEPLIN (LZ), jehož citlivost je nejméně 50krát vyšší než u jeho předchůdců, se tiše skrývá kilometr pod zemí a čeká na známky výskytu těchto hypotetických částic, jak píše server New Atlas.

Již více než sto let si vědci uvědomují, že naše pozorování vesmíru neodpovídají tomu, co předpovídá standardní model. Přibývá důkazů o existenci obrovského množství neviditelné hmoty, která ovlivňuje to, co vidíme prostřednictvím gravitace. Je však frustrující, že tato takzvaná temná hmota stále uniká přímé detekci.

A není to kvůli nedostatku snahy. V průběhu desetiletí mnoho experimentů hledalo signály různými způsoby, aniž by se ozvalo jediné pípnutí. Nulové výsledky však nejsou úplným výplachem – každý z nich pomáhá vyloučit kandidáty na částice s určitou hmotností nebo jinými vlastnostmi, čímž se zužuje loviště pro další generaci detektorů temné hmoty.

A nyní se rozjíždí nejnovější generace. Experiment LUX-ZEPLIN je, jak název napovídá, nástupcem dvou předchozích experimentů LUX a ZEPLIN, ale tento je nejméně 50krát citlivější na možné signály temné hmoty než jeho předchůdci.

Pátrání po temné hmotě

Přístroj LUX-ZEPLIN pátrá po specifickém typu kandidátů na temnou hmotu, tzv. slabě interagujících hmotných částicích (WIMP), o nichž se předpokládá, že vznikly v raném vesmíru a že by se zde mohly potulovat i dnes. Pokud by tomu tak bylo, interagovaly by s běžnou hmotou prostřednictvím gravitace a slabé jaderné síly, což by vedlo k astronomickým anomáliím spojeným s temnou hmotou.

Při svém putování vesmírem tyto WIMPy (slabě interagující hmotné částice) většinou ignorují normální hmotu a procházejí přímo kolem celých planet a dokonce i kolem nás. Občas však některý z nich narazí do jádra atomu a vytvoří signál, který je možné detekovat pomocí vhodného vybavení.

A LUX-ZEPLIN je tím správným zařízením. Experiment zahrnuje obrovský objem atomů, do kterých mohou WIMPy narážet, obklopený detektory, které takové události sledují. Terčem je nádrž s ultračistým kapalným xenonem, a pokud je narušen bloudícím WIMPem, vydá záblesk světla a uvolní elektron, což mohou zachytit senzory v nádrži. Zařízení je postaveno v hloubce 1,5 km pod zemí a je uzavřeno ve velké nádrži s vodou, aby bylo chráněno před jinými částicemi, jako jsou neutrony, které způsobují falešně pozitivní výsledky.

Přístroj fungoval po dobu 60 dnů zkušebního provozu, který začal v prosinci 2021, a za tu dobu nezaznamenal žádný přebytek událostí nad očekávaný šum pozadí. To je však teprve začátek, očekává se, že experiment bude po dobu své životnosti sbírat data po dobu 1 000 dní.

Zdroj: newatlas.com