Sedmiletý šachista byl napaden robotem. Při hře mu zlomil prst. Jak je to vlastně s šachovou robotikou?


Stejně jako v některých filmech, kde se roboti obracejí proti lidem, došlo v Moskvě k bezprecedentnímu případu, kdy robot hrající šachy během partie na turnaji Moscow Open chytil a zlomil prst sedmiletému chlapci, píše server Metro World News.

„Robot zlomil chlapci prst,“ řekl po incidentu agentuře TASS prezident Moskevské šachové federace Sergej Lazarev a dodal, že stroj hrál mnoho předchozích exhibic, aniž by se rozrušil. „Samozřejmě, že je to špatné.“

Na videozáznamech, které se objevily v různých médiích, je vidět, jak robotická ruka na několik vteřin stiskne prst dítěte, kterému je viditelně nepříjemně, a pak se žena následovaná třemi muži vrhne, aby dítě ze sevření stroje vyprostila.

Robot nemohl dokončit tah, proto zaútočil

Viceprezident Ruské šachové federace Sergej Smagin uvedl, že robot se zřejmě vrhl poté, co v partii uchopil jednu z chlapcových figur, a že to mohl být náhlý chlapcův tah, který způsobil nesprávnou reakci stroje, protože chlapec nepočkal, až robot dokončí svůj tah.

„Existují určitá bezpečnostní pravidla a dítě je zřejmě porušilo. Když udělal svůj krok, neuvědomil si, že musí nejprve počkat,“ vysvětlil Smagin. „Jedná se o mimořádně vzácný případ, první, který si pamatuji,“ dodal.

Lazarev také poznamenal, že chlapec svůj pohyb uspěchal, což způsobilo, že ho robot chytil. V každém případě řekl, že dodavatelé robota budou muset podat vysvětlení.

Baza v něm poznal Christophera a řekl, že patří mezi 30 nejlepších šachistů v ruském hlavním městě v kategorii do devíti let. „Lidé přispěchali na pomoc a vytáhli mladému hráči prst, ale zlomenině se nedalo zabránit,“ řekl.

Jak je to vlastně s šachovou robotikou?

Snahy vyrobit robotické šachy je známá už od 18. století. Teprve ve 20. století se však podařilo plně robotické šachy vynalézt a uvést na trh.
První šachový robot, který byl dostupný v obchodních domech a specializovaných obchodech, vyšel v roce 1982, legendární Novag Robot Adversary. Tento stroj byl vybaven velmi moderně vypadající mechanickou rukou, která se skládá a rozkládá, jak její kleště berou a přesouvají figurky. Byla to podívaná k pohledání, ale bohužel poruchovost byla poměrně vysoká a vyrobilo se jich jen asi 2000.

Nástupcem pak byl Fat Fritz 2.0 je nástupcem revolučního Fat Fritze, který byl založen na slavných algoritmech AlphaZero. Tato nová verze posouvá šachovou analýzu na vyšší úroveň a je nezbytností pro hráče všech úrovní dovedností.

Krátce poté přišla společnost Milton Bradley s vlastní verzí robotického šachového stroje Milton Bradley „Grandmaster“. Tento stroj místo toho pracoval s magnety pod figurkami, když posouval figurky po šachovnici a hrál hru.

Malinový Turek

Ve světě DIY (Do-It-Yourself) elektroniky je levný a nesmírně všestranný Raspberry Pi, malý jednodeskový počítač (SBC) vyvinutý ve Velké Británii, švýcarským armádním nožem počítačových a elektronických amatérských projektů. Důvodem je jeho nízká cena, modularita a otevřená konstrukce, nemluvě o přijetí standardů HDMI a USB.

Není třeba dodávat, že existují i mnohem pokročilejší stroje určené nejen k hraní šachů, ale i k demonstraci pokroků v robotice. Pokud jde o šachy a roboty, není překvapením, že hlavní zdroje jsou ruské.

Před deseti lety pak byla uspořádána první veřejná demonstrace mezi plně automatizovaným robotem hrajícím na normální šachovnici a hodinami mezi špičkovým GM Alexandrem Griščukem a strojem.

V jedné z takových šachových demonstrací hrál sedmiletý chlapec, ale stroj mu zachytil prst a díky své síle ho zlomil. Pochopitelně to vyvolalo překvapení a znepokojení, což je oprávněné, ale je to neuvěřitelně vzácné a nepochybně budou v důsledku toho zavedena další bezpečnostní opatření.

Zdroj: Metroworldnews.com, You Tube