Sanfranciská policie získala pravomoc zabíjet pomocí robotů. Rozhodnutí je prozatím zrušeno

Policie v San Francisku mohla v nouzových situacích používat roboty k zabíjení lidí. Předpisy, které představily městské úřady, zdůraznily, že se jedná o použití ve výjimečných a extrémně vzácných případech, např. když policejní jednotky budou muset řešit útoky útočníků, kteří střílejí do lidí, nebo v případě sebevražedných teroristů s bombami. Navzdory těmto ujištěním byla však nová nařízení ve světě silně kritizována a přijímána s velkými obavami, psal deník The Guardian.

Policejní oddělení v San Francisku pořizovalo roboty na pomoc při plnění různých úkolů již od roku 2010. Jejich celkový počet od zahájení projektu činil sedmnáct, z nichž dvanáct je stále „ve službě“. Podle mluvčího místní policie jsou stroje schopny „účastnit se akcí při zadržení zločinců, kritických incidentů, mimořádných událostí, provádět kontroly podezřelých zařízení“ apod. Jak však mluvčí zdůrazňuje, žádný z policejních robotů nebyl vybaven zařízením, které by mohlo zabíjet. To na chvíli změnily nové předpisy. Jeden z robotů v policejní výbavě, Remotec F5A, je mimo jiné schopen šplhat po schodech, zvedat více než 40 kilogramů nákladu, překonávat obrubníky, kontrolovat na místě nebezpečí a automaticky se napravit po případném převrácení.

(Foto: Remotec F5A v akci)

Policie sice ujišťovala, že nemá v plánu vybavit roboty zbraněmi, nevyloučila však, že by stroje ve službě mohly být vybaveny výbušninami k odpálení objektů, v nichž se skrývají agresivní podezřelí, nebo použity k zneškodnění útočníků, kteří by mohli ohrozit životy strážců zákona. Robota, který pomocí výbušnin zneškodnil útočníka, jenž postřelil pět policistů, poprvé použila policie v texaském Dallasu v roce 2016. Pravomoci odhlasované v San Francisku však byly prvními zákony, které takové případy předem upravují.

Zvrat nakonec

Představitelé San Francisca nakonec hlasovali proti povolení policie zabíjet podezřelé pomocí dálkově ovládaných robotů. Dozorčí rada města zvrátila politiku, kterou schválila minulý týden, po křiku a protestech občanů a skupin za lidská práva. Nicméně, jak uvádí San Francisco Chronicle, nový zákaz není nutně trvalý a problém byl předeslán „zpět výboru k další diskusi“.

Zdroj: The Verge, San Francisco Chronicle, The Guardian