Samopal Sten, který použili i českoslovenští výsadkáři při operaci Anthropoid, byl vrcholem jednoduchosti

Sten, trubkovitý samopal s bočním zásobníkem, se zařadil mezi legendy druhé světové války po boku Thompsonů, M1 Garandů a MP40. S více než čtyřmi miliony kusů ve variantách a kopiích představoval vrchol vojenské jednoduchosti. Jeho konstrukce, zahrnující méně než 70 dílů, umožnila výrobu i v malých dílnách.

Význam samopalu přesáhl válku, s použitím po celém světě po desetiletí, čímž si zasloužil místo mezi nejlepšími střelnými zbraněmi. Sten vznikl v době, kdy Británie po evakuaci z Dunkerque naléhavě potřebovala levnou, jednoduše vyráběnou zbraň pro svou armádu a odpor v Evropě. Major Reginald V. Shepherd a Harold J. Turpin, stojící za jeho vývojem, se inspirovali jednoduchostí a efektivitou, odhodláni vyrobit zbraň v rámci omezených zdrojů.

Konstrukční filozofie samopalu Sten spočívala v maximálním využití lisovaných kovových dílů, což zjednodušilo výrobu a snížilo náklady. Navzdory počátečním problémům s poruchovostí, byly tyto nedostatky postupně odstraněny, což umožnilo masovou produkci této zbraně, píše portál MilitaryHistoria.

Sten se vyznačoval ikonickým bočním zásobníkem a byl schopen střílet náboje ráže 9 mm Parabellum s kadencí 550 ran za minutu. Jeho jednoduchost, včetně konstrukce s otevřeným závěrem, však přinášela i určité nevýhody, jako náchylnost k zasekávání a poškození zásobníku při nevhodném používání.

Různé verze Stenu od Mark I do Mark V přinášely inovace a adaptace na specifické potřeby, včetně tlumených verzí či modelů s dřevěnou pažbou a vylepšenými mířidly.

Samopal Sten Mk. II hrál klíčovou roli v atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942, kdy selhání zbraně v rukou Jozefa Gabčíka vyvolalo spekulace o důvodech poruchy. Jednou z možných příčin mohlo být přeplnění zásobníku náboji. Členové výsadku Anthropoid měli omezené zkušenosti se zbraní, píše Vojenský historický ústav.

Stenův odkaz přetrvává, symbolizuje nejen technickou jednoduchost, ale i odhodlání a vynalézavost ve tváři zdánlivě nepřekonatelných překážek.

Zdroj: MilitaryHistoria; Vojenský historický ústav