Saab RBS-70 na Ukrajině je noční můra pro ruské piloty

Na internetu se objevila první fotografie zachycující ukrajinského vojáka před odpalovacím zařízením protiletadlového systému RBS-70. Jedná se o světově unikátní systém, který vyvíjí Švédsko, jaak píše server Mil. Vysvětlujeme, co dokáže.

Na Ukrajinu přicházejí zbraně z celého světa, včetně dokonce donedávna neutrálního Švédska, které už Ukrajině dodalo například protitankové granátomety AT4 nebo oznámilo mimo jiné dodávku bojových vozidel pěchoty CV90. Nyní lze k tomuto seznamu přidat i protiletadlové systémy RBS-70, známé také jako Robotsystém 70.

Saab RBS-70 – unikátní protiletadlový systém ze Švédska

Historie systému RBS-70 sahá až do 70. let 20. století, kdy obranný průmysl, který je faktickým garantem švédské neutrality, navrhl řešení, které vstoupilo do služby v roce 1979.

Výsledkem byl systém založený na jednoduchém a levném naváděcím systému využívajícím primární laserový paprsek. To byl opak většiny zemí NATO nebo Varšavské smlouvy, které spoléhaly na naváděcí systémy využívající senzor pracující v infračerveném (IR) nebo sdílený s druhým senzorem pracujícím v ultrafialovém pásmu či poloaktivní radarové hlavice.

Polní střelba švédských vojáků pomocí systému RBS-70

Použití primárního laserového paprsku k navádění má své výhody i nevýhody. V prvním případě je nejzávažnější nutnost navádět střelu na cíl až do zásahu, což je u rychlých cílů obtížné. Další nevýhodou je riziko poplachu systémů cíle určených k detekci laserového záření.

Na druhou stranu mezi výhody patří nízká cena a necitlivost na systémy elektronického boje nebo sebeobrany. První z nich může rušit radiolokační hlavice cíle, zatímco do druhé kategorie patří mimo jiné známé tepelné pasti (světlice), vlečené návnady nebo nejnovější řešení DIRCM, které oslňují infračervené hlavice laserem, jak uvádí server Military Today.

Švédové tento systém vyvíjejí již několik desetiletí ve snaze omezit nevýhody tohoto naváděcího systému. Například od roku 2011 používají termovizní zaměřovač a systém pro pomoc při zaměřování cílů, který pomáhá v boji proti rychle se pohybujícím cílům. Za zmínku stojí, že podobnou cestou se vydali i Britové v mnohem novějších systémech Starstreak a Martlet.

Naproti tomu efektory systému RBS-70 jsou střely, které jsou ve svých nejnovějších variantách schopny bojovat s letícími cíli na vzdálenost až 9 km a stropem až 5 km. Jejich rychlost se pohybuje kolem Ma 2 (681 m/s) a kumulativní hlavice váží 1,1 kg. Ta je, což je zajímavé, dvojfunkční a kromě boje s létajícími cíli umožňuje v případě potřeby také likvidaci lehce obrněných pozemních vozidel v podobě například bojových vozidel pěchoty BMP-2.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com