Rusové zaútočili sami na sebe díky chybě softwaru. Podívejte se, jak střílí systém Pancir-S1

Vojenský web Defence Express zveřejnil záběry, na nichž je vidět, že v jednu chvíli ruský systém Pancir-S1 vypálil na své vojáky jednu ze svých raket. Příčina incidentu není známa, ale existuje mnoho indicií, že u této zbraně mohlo dojít k softwarové závadě.

Je však možné, že v tomto případě neselhala ani tak zbraň, jako spíše nedostatečný výcvik ruských vojáků. Není známo, zda raketa, která letěla na Rusy, způsobila nějaké škody v jejich řadách. Připomeňme si, co je systém Pancir-S1.

Ruské komplety Pancir-S jsou považovány za jedny z nejmodernějších protiletadlových systémů na světě. Do armádního vybavení byl zaveden v 90. letech 20. století. Komplex dokáže odpálit cíle ve výšce až 15 km (v novějších verzích až 18 km) a na vzdálenost 20-30 km.

Systém je namontován na pásovém nebo kolovém podvozku (hlavně na vozech KAMAZ). Systém Pancir-S1 je vybaven 12 raketami 57E6-E nebo 57E6 a dvěma dvouhlavňovými automatickými kanóny 2A38M ráže 30 mm. Vývozní cena těchto zbraní se pohybuje kolem 20 milionů dolarů, v přepočtu cca 460 milionů Kč. Střely kompletu jsou vybaveny 20 nebo 25kg hlavicemi a dosahují maximální rychlosti 6100 km/h.

V roce 2020 dostaly systémy protivzdušné obrany Pancir-S1 modernizovaný systém řízení palby, který může pracovat zcela autonomně, bez nutnosti zásahu obsluhy. Byl určen k vyhledávání, sledování, blokování a eliminaci vzdušných hrozeb.

Software funkce umělé inteligence veliteli pomáhá rychle a efektivně reagovat na masivní letecký útok. Nedávno zveřejněné video však vyvolává otázku, zda je systém bezpečný pro vojáky, kteří Pancir-S1 obsluhují.

„Vybavení této zbraně automatickým režimem střelby není dobrý nápad, protože by mohla představovat přímou hrozbu pro civilní letadla,“ říká historik a specialista na vojenské zbraně Radovan Zatenda. „Zařízení, které je vidět na záběrech, je s největší pravděpodobností modernizovaný Pancir-S1, což znamená, že je vybaven i automatickým režimem,“ dodává Zatenda.

Zdroj: en.defence-ua.com, Wikipedia, redakce