Rusové vidí všechno. Radary Voroněž mají dosah 8 000 km

Rusko modernizuje své radary včasné výstrahy. Ke sledování leteckého provozu nad celým kontinentem stačí jeden. Bude jich ale deset, uvádí Ruské ministerstvo obrany.

Voroněž je novou generací ruských radarů včasné výstrahy. První z nich začal fungovat v roce 2009. Ačkoli ještě nebylo spuštěno všech 10 plánovaných radarů tohoto typu, Rusové již zahájili modernizaci některých stávajících.

Verze radaru Voroněž-DM, pracující v pásmu UHF, má impozantní schopnosti – na vzdálenost 8 000 km dokáže detekovat objekt velikosti fotbalového míče.

Voroněž vypadá jako obrovská stěna antén. Trochu připomíná slavné extrahorizontální radary Duga, které se stavěly v Sovětském svazu. Jeden z nich, známý jako Moskevské oko, se stále ještě nachází nedaleko Černobylu a je jedinečnou turistickou atrakcí.

Voroněžské radary včasné výstrahy
Vzhledem ke své konstrukci a velikosti jsou voroněžské radary stacionární – slouží ke kontrole pevného úseku prostoru. Z tohoto důvodu se nacházejí především podél ruských hranic – jižních i severních, kde kontrolují prostor a hrozby, které mohou přicházet z Arktidy.

Voroněže, které fungují jako radary včasného varování, mají obrovský dosah. Dokážou detekovat, což je jejich hlavní úkol, balistické rakety a vesmírné objekty, ale mají také schopnost detekovat a sledovat jiné cíle, jako jsou letadla nebo řízené střely, i když v jejich případě je dosah detekce kratší.

Pokud se cíle nacházejí ve velkých výškách a nejsou zakryty horizontem, může dosah detekce dosáhnout až 10 000 km. Každý radar může sledovat až 500 různých cílů s vysokou přesností.

Jeden z radarů působí v Kaliningradské oblasti. Díky dosahu radaru může Rusko kontrolovat prostor nad velkou částí Evropy a „vidět“ objekty ve vzduchu nad Velkou Británií a ještě dále v severním Atlantiku.

Zdroj: Mil.ru