Rusové střílejí na lodě pro zábavu. Používají k tomu rakety 9K113 Konkurs

Rusové v této válce prokázali svou neschopnost a bezohlednost. Ve druhém případě jde o ostřelování obchodní lodi kotvící v chersonském přístavu protitankovou řízenou střelou 9K113 Konkurs, jak uvádí server The Maritime. Vysvětlujeme, co je to za zbraň.

Tentokrát se na internetu objevily záběry dvou Rusů střílejících z 9K113 Konkurs na loď kotvící v chersonském přístavu. Za povšimnutí stojí výrazné zesílení v zadní části trubice se střelou, které je charakteristické pro střely 9K113 Konkurs.

Dost možná tu máme záběry útoku na tureckou obchodní loď Tuzla plující pod vlajkou Vanuatu před několika dny. Níže vidíte díru v trupu způsobenou útokem ppk. Loď Tuzla uvízla v Chersonu od února 2022, protože dohoda o dodávkách obilí se nevztahuje na všechna plavidla.

Střely 9K113 – staré, ale stále nebezpečné

Kořeny střel 9K113 Konkurs a jejich dvojčete 9K111 Fagot sahají do 60. let 20. století, kdy konstrukční kancelář Tula začala navrhovat druhou generaci. Práce byly ukončeny v roce 1974 zavedením obou střel do výzbroje SSSR a jeho spojenců z východního bloku.

Obě střely využívají poloaktivní navádění přes optický kanál s použitím nasazeného kabelu, ale liší se maximálním dosahem a výkonem bojové hlavice. Například dosah střely 9K111 Fagot je 2 km, zatímco střela 9K113 Konkurs dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 4 km. Kromě toho má střela Konkurs o něco větší ráži (135 mm) než střela Fagot (120 mm), jak uvádí server Military Today.

Za zničení cíle je zodpovědná kumulativní hlavice, která v prvních verzích dokázala propálit 500/600 mm pancéřové oceli, ale postupem času se začaly používat novější varianty střely. Ty již používaly tandemovou hlavici schopnou vypořádat se s jednovrstvým reaktivním pancířem založeným například na kostkách Kontakt-1.

Zdroj: redakce, military-today.com,maritime-executive.com