Rusové se vydali dobývat měsíc. Jejich raketa nese sondu Luna-25, která bude hledat vodu
Dne 11. srpna po půlnoci odstartovala velmi ambiciózní ruská vesmírná mise. Rusko se s využitím výhradně vlastní technologie rozhodlo vrátit na Měsíc po téměř padesátileté přestávce. Za tímto účelem sestrojilo přistávací modul Luna-25, který v současné době letí ke Stříbrnému glóbu.
Raketa Sojuz 2.1v se sondou Luna-25 odstartovala v dnes po půlnoci. K Stříbrnému glóbu má dorazit za 10 dní. Ruská kosmická agentura Roskosmos se rozhodla zahájit misi, která byla od loňského roku odkládána. Cílem sondy Luna-25 je Měsíc a okolí kráteru Boguslavsky, který se nachází poblíž jižního pólu Stříbrného glóbu.
Úkolem sondy Luna-25 je měkké přistání, po němž bude následovat vypuštění vědeckých přístrojů a řada výzkumů, souvisejících mimo jiné s hledáním měsíčních zdrojů, včetně vody.
Luna-25 je první z plánovaných ruských misí k Měsíci, z nichž každá má být stále složitější. Při dalších letech chtějí Rusové vyslat lunární orbiter a později sondy, které budou nejen přistávat a provádět výzkum, ale také se vracet na Zemi s nasbíranými vzorky.
Ambiciózní výzkumný program měl být původně realizován společně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Ruská invaze na Ukrajinu však tyto plány zhatila a omezila spolupráci na nezbytné minimum, které se týkalo mimo jiné každodenního provozu Mezinárodní vesmírné stanice.
Z tohoto důvodu Rusko letí k Měsíci samostatně, s využitím vlastního přistávacího modulu Luna-25 a nosné rakety Sojuz 2.1b, doplněné o urychlovací blok Fregat (blok je výsledkem dřívější spolupráce Roskosmosu a ESA).
Ačkoli byl Fregat vyvinut pro umístění několika družic na různé oběžné dráhy během jedné mise, může být použit i jako únikový blok pro opuštění gravitačního pole Země. Právě tuto úlohu plní Fregat během současné mise.
Stojí za zmínku, že ani sami Rusové si nebyli jisti, že start proběhne hladce. Z preventivních důvodů uzavřeli část oblasti kolem kosmodromu Vostočnyj a jedna vesnice, Šachtinsk, byla po dobu startu zcela evakuována. To bylo provedeno pro případ, že by raketa nebo její části spadly na Zemi.
Zdroj: the Guardian