Rusové se víc zaměří na vývoj jaderných zbraní. Jaké zbraně zatím mají a jak jsou nebezpečné?
Jen málo států je schopno vybudovat a udržovat kompletní jadernou triádu. Jedná se o pozemní, letecké a námořní nosiče jaderných zbraní. V případě Ruska patří do první kategorie rakety RS-12M Topol, RS-18B, RS-24 Jars nebo RS-28 Sarmat (nástupce raket R-36M).
Jsou vypouštěny ze sil, mobilních víceosých odpalovacích zařízení nebo dokonce ze speciálních raketových vlaků, mohou nést několik hlavic různé síly a obvykle mají dolet 11-12 000 km (v případě RS-28 18 000 km).
Druhým pilířem ruské jaderné triády jsou strategické bombardéry schopné nést rakety s jadernými hlavicemi. V současné době, na základě zkušeností z války na Ukrajině, lze riskovat názor, že se jedná o nejslabší díl kremelské jaderné skládačky. Strategické letectvo je v současnosti zastoupeno třemi typy letadel – Tu-22M, Tu-95 a Tu-160.
Ruský problém spočívá v tom, že strategická letadla schopná nést jaderné zbraně jsou zároveň využívána jako odpalovací rampy pro konvenční rakety útočící na Ukrajinu. Z tohoto důvodu se staly pro Ukrajince důležitým cílem a útoky na několik málo základen schopných plně obsloužit velká letadla donutily Rusko k jejich přemístění až na Dálný východ.
Třetím pilířem ruské jaderné triády jsou jaderné (podle typu pohonu) ponorky vybavené raketami s jadernými hlavicemi. Tato plavidla, běžně označovaná jako boomery, mohou zůstat ponořená i několik týdnů, takže je obtížné je odhalit a zničit.
V ruském námořnictvu jsou zastoupeny plavidly projektu 667 (různé varianty) známými jako Delta, vyřazenými plavidly projektu 941 (Typhoon) a nejnovějšími plavidly projektu 955, známými jako typ Borya.
Vzhledem k doletu svých raket nepotřebují, jako v polovině studené války, pronikat přes Atlantik. Nyní slouží jako startovací rampy pro ponorky. To jim umožňuje zůstat pod bezpečným deštníkem ruské protivzdušné obrany a pobřežních protilodních systémů, jako je Bastion.
Kromě strategických sil má Rusko také taktické jaderné nálože a jaderné protiletadlové rakety, které jsou součástí protiletadlového a protiraketového štítu Moskvy.
Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu oznámil další rozvoj ruské jaderné triády. Poté, co se Putinova armáda zkompromitovala během války na Ukrajině, zůstávají strategické jaderné síly podle ruského názoru hlavní zárukou ruské bezpečnosti.
Nezanedbatelný je i počet hlavic, které má Rusko v držení, i za předpokladu, že některá část jaderného arzenálu může být z různých důvodů nepoužitelná, je počet 2 000 hlavic stále impozantní.
Zdroj: Insider