Rusové sázeli při kosmických programech na psy. Vypustili do vesmíru 51 toulavých psů, 12 z nich let nepřežilo
Pokusy na zvířatech ve vesmíru začaly v Sovětském svazu a ve Spojených státech ve stejnou dobu, konkrétně ve 40. letech 20. století, píše web RBTH.
Opice byly v mnoha ohledech považovány za lidem podobnější. Právě proto si je Američané vybrali. Jako první se do vesmíru v raketě v roce 1948 vydal makak rhesus jménem Albert.
Po opicích pokukovalo i SSSR. Doktor Oleg Gazenko, jeden z vedoucích vědců kosmického programu, dokonce navštívil cirkus s pozorovacími cíli. Tam si uvědomil, že opice by přinesly spoustu problémů. Jsou méně emočně stabilní, dochází u nich k nervovým zhroucením, při nichž se projevuje agresivita. Aby se tomu v USA zabránilo, uváděli zvířata do stavu omámení drogami. V SSSR padla volba zvířete na psy. A to konkrétně na toulavé psy.
„Je to všechno pochopitelné: oni toulaví psi jsou neuvěřitelně chytří, jsou nenároční. Na rozdíl od všech čistokrevných psů si váží laskavosti, která je jim prokazována,“ vysvětlil Gazenko.
Celkem Sovětský svaz vypustil v raketách 51 toulavých psů, přičemž 12 z nich let nepřežilo.
Nakonec zkusili štěstí i s opicemi, ale mnohem později, a to až v 80. letech. V rámci sovětského programu s názvem Bion se podařilo do vesmíru dostat 12 opic, ale když poslední z nich jménem Multik po přistání zemřela, rozhodli se program ukončit.
Zdroj: RBTH
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]