Rusové poprvé použili na Ukrajině raketu „Kinžal“. Střela je tak rychlá, že ji nikdo ani nezaměří

Kinžal je dýka ruských kozáků, ale i nejmodernější ruská hypersonická raketa, která dokáže letět až desetkrát rychleji než je rychlost zvuku.

Rusko oznámilo, že použilo raketový systém Kh-47M2 Kinzhal ke zničení skladu zbraní na západní Ukrajině. Je to poprvé, co během invaze Rusko nasadilo superrychlou hypersonickou zbraň. „Letecký raketový systém Kinzhal s hypersonickými balistickými střelami zničil velký podzemní sklad obsahující rakety a leteckou munici,“ uvedlo podle serveru Live Science ruské ministerstvo obrany.

Rusko je první zemí na světě, která použila smrtící hypersonickou zbraň. Nejnovější úder je také významný tím, že naznačuje ostré zaměření Ruska na západní Ukrajinu, která sdílí své hranice se zeměmi NATO.

Jak jsou nebezpečné hypersonické střely Kinžal? Ruský prezident Vladimir Putin je nazval „ideálními zbraněmi“. Jsou to střely, které se pohybují maximální rychlostí 10 Mach, což je desetinásobek rychlosti zvuku. Rakety, které mohou nést i jaderné hlavice, přitom jsou schopné i ve vysoké rychlosti provádět úhybné manévry. Díky tomu dokážou bez problémů překonat všechny dosud používané systémy protivzdušné obrany.

Kinžal je v podstatě upravená verze balistické střely krátkého dosahu 9K720 Iskander. Je ale výrazně modernizovaná s novým naváděcím systémem postaveným výhradně pro operace vzduch-země. Má nukleární pohon, který při maximální hypersonické rychlosti umožňuje dolet přesahující 2 000 kilometrů. Může být odpalována z bombardérů Tu-22M3 nebo stíhačů MiG-31K. 

Každá střela při užitečném zatížení okolo 500 kilogramů obvykle nese vysoce výbušnou hlavici. Jaderná hlavice stejné velikosti by měla sílu, která by minimálně až desetinásobně překonala účinek atomové bomby svržené za II. světové války na Hirošimu.

Kinžal je obtížně zachytitelná zbraň, protože může manévrovat ve všech fázích své letové dráhy. Vojenští experti ji považují za zvláště hrozivou střelu, která má vedle strategické i psychologickou výhodu proti nepříteli. Hypersonické střely proto vyvíjí hned několik zemí, včetně Spojených států a Číny.

Zdroj: Live Science