Rusové opravují nefunkční granáty sekyrou, ukazují záběry

Ve válce na Ukrajině se odehrávají mnohé situace, které by mohly připadat jako scény z filmu. Jednou z takových je i video, které se nedávno objevilo na internetu. Záznam ukazuje ruského vojáka, jak se sekery snaží opravit staré, zrezivělé dělostřelecké granáty ráže 152 mm. Konkrétně odstraňuje ebonitové zátky, které mají chránit závity těchto střel.

Tento postup poukazuje na vážné nedostatky ve vojenském materiálu, který je zřejmě pochází z nějakého zapomenutého muničního skladu. Nejen že jsou projektily silně zkorodované, ale při jejich manipulaci hrozí i nebezpečí nečekané detonace. TNT, které se nachází uvnitř, se totiž může stát nestabilním a vybuchnout i při obyčejném nárazu, například během nakládání nebo vykládání munice.

Problémy nekončí u koroze a nestability trhavin. Další vojáci na videu se snaží na očištěné nábojnice nasazovat pojistky, což se jim často nedaří. To svědčí o obecně špatném stavu munice. Některé nábojnice jsou naplněné tak rozpadlým prachem, že připomínají spíše výbušnou kaši než použitelný materiál.

Stížnosti na kvalitu a dostupnost munice jsou časté, a to i přes dodávky z externích zdrojů, jako je Severní Korea. Některá munice z těchto zásob je dokonce horší kvality než staré sovětské zásoby.

Důsledky používání takovýchto nábojů mohou být fatální. I když granát nevybuchne při nabíjení nebo uvnitř hlavně, jeho dostřel je často mnohem menší, než by se čekalo. Střela může spadnout již po pěti kilometrech, což je výrazně méně než standardní tříštivě-destrukční střely ráže 152 mm s dostřelem až 18 km, které se běžně vystřelují z houfnic jako je D-20.

Zdroj: TechWP