Rusové na termobarické systémy TOS-1A instalují rušičky proti kamikadze dronům. Kvůli krátkému dostřelu pouze 6 km jsou TOS-1A velmi zranitelné
Systémy TOS-1A, používané ruskou armádou, jsou známé pro svou devastující účinnost. Tyto systémy, původně zavedené během sovětské intervence v Afghánistánu, jsou schopné zničit živé cíle s brutální efektivitou. Založené na podvozku tanku T-72, využívá TOS-1A 24 trubkových odpalovacích zařízení pro neřízené rakety ráže 220 mm. Každá raketa obsahuje 45 kg termobarickou nálož, což představuje obrovskou sílu těchto zbraní.
Termobarická nálož je unikátní tím, že neobsahuje kyslík – místo toho využívá kyslík ze vzduchu. To umožňuje, aby nálož byla efektivnější při stejné hmotnosti. Po rozptýlení ve vzduchu ve formě aerosolu a odpálení hlavního rozněcovače dojde k devastujícímu výbuchu. V důsledku toho může dojít v nulové zóně k teplotě až 3 000 stupňů Celsia, spotřebování veškerého kyslíku v okolí a vytvoření vakua. To způsobuje trýznivou smrt postižených a zvyšuje smrtící účinek v uzavřených prostorách, píše portál Army Recognition.
A russian TOS-1A with cages and RP-З77UVM1L jammer system. pic.twitter.com/gWK6DBmLK0
— ??? ???? ???????? ???????? (@TheDeadDistrict) January 14, 2024
Nicméně, Rusové se potýkají s novými výzvami. Jejich systémy TOS-1A se staly cílem improvizovaných útoků kamikadze dronů. Tyto drony, ač malé a s omezeným nákladem, mohou způsobit poškození raket, což vede k řetězové reakci a obrovské explozi. V reakci na tuto hrozbu Rusové začali instalovat rušící systémy na své TOS-1A, vytvářející „bublinu“ několika desítek metrů, kde drony přestávají fungovat.
Přesto tato obrana není nepřekonatelná. Vojenské drony typu Warmate dokážou v těchto podmínkách cíl zasáhnout, byť s menší účinností. Navíc některé komerční drony byly upraveny tak, aby pracovaly na frekvencích mimo dosah rušiček.
I přes své ničivé schopnosti, TOS-1A má své nevýhody. Krátký dolet pouhých 6 km střel znamená, že systém je zranitelný vůči různým protiútokům.
Zdroj: X; Army Recognition