Rusové jsou stále schopni vyrábět moderní řešení bomb. Nová bomba je podobná americkému řešení GLSDB

Na Ukrajině byla nalezena velmi zajímavá nevybuchlá munice, která je ruskou klouzavou bombou upravenou pro odpalování ze země nebo ze vzduchu, píše web Armed Conflict. Představujeme, co ruský klon bomby GLSDB dokáže.

Nevybuchlá bomba nalezená Ukrajinci byla vyrobena v únoru 2024. Jde o jednu z velmi málo známých bomb s označením UMPB D-30SN, která je koncepčně velmi podobná americkému řešení GLSDB.

Pokud jde o ruské řešení UMPB D-30SN, bylo určeno k odpalování z letadel. Na obrázcích níže můžete vidět, kde má bomba zásobník na pylonu nebo ze systému Tornado S – ruského ekvivalentu M142 HIMARS.

Nový trend v raketovém dělostřelectvu

Dosud bylo hlavním způsobem, jak zvýšit dolet raketového dělostřelectva, použití raket s větší zásobou paliva nebo paliva s lepšími energetickými vlastnostmi.

Koncem prvního desetiletí 21. století se však v rámci švédsko-americké spolupráce zrodila myšlenka namontovat na raketový motor z rakety GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) klouzavou pumu GBU-39 SDB, která by se po určité době oddělila. Koncept byl považován za zajímavý a cenný pro další výzkum. Výsledkem bylo, že v roce 2015 byl zahájen společný program společností Boeing a Saab, známý jako GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).

Tyto „raketové klouzavé bomby“ nedávno obdrželi Ukrajinci, kteří se stali jejich prvními uživateli, ale zdá se, že na podobném řešení pracovali i Rusové.

V případě ruského řešení se jedná o UMPB D-30SN, což zhruba znamená víceúčelová klouzavá puma ráže 30 cm. Základem má být 250 kg bomba KAB-250 s připojenými skládacími křídly a inerciálním a satelitním navigačním systémem.

Ta pak byla namontována na pohonnou část rakety ze systému BM-30 Směrč nebo Tornado-S. Dolet takové kombinace není znám, ale určitě bude mnohem delší než u standardních střel pro tento systém s doletem 200-300 km. Je to příklad, který ukazuje, že Rusové jsou stále schopni vyrábět moderní řešení vyvinutá v posledních několika letech.

Zdroj: redakce, armedconflict.com