Rusové chtějí děsit celý svět. Ukázali jejich nejlepší letoun se smrtící střelou Kinžal
Tanky, letouny, střely. Během války chce každá země svou technologií zastrašit ty ostatní. O to se teď pokouší i Rusko. Nad běloruským hlavním městem Minskem byl spatřen stíhací letoun MiG-31 vyzbrojený hypersonickou raketou Kinžal. Moskva tvrdí, že její raketový systém Kinžal je nezastavitelný současnými západními zbraněmi, jak uvádí web Eurasian Times. Systém je určen k úderu na cíle na vzdálenost přes 2 000 km. Vysvětlujeme, co je to za střelu.
Hypersonické střely jsou zbraně určené k letu rychlostí vyšší než pětinásobek rychlosti zvuku, tedy Mach 5. Díky jejich rychlosti a schopnosti manévrovat k cíli je velmi obtížné je sledovat a sestřelit.
Ch-47M2 Kinžal
Ch-47M2 Kinžal je ruská letecká hypersonická balistická raketa. Do služby byla přijata v prosinci 2017. Patří mezi šest nových ruských „strategických zbraní“.
Udávaný dolet rakety Kinžal přesahuje 2 000 km. Dosahuje rychlosti Mach 5 v letu a je schopna provádět úhybné manévry v každé fázi letu. Může nést konvenční nebo jadernou hlavici a lze ji vypouštět ze strategických bombardérů Tu-22M3 nebo stíhacích letounů MiG-31K. Rakety jsou rozmístěny na leteckých základnách v Jižním a Západním vojenském okruhu Ruské federace.
Raketa Kinžal je určena k ničení válečných lodí a objektů protiraketové obrany USA a NATO, jež představují hrozbu pro strategické raketové síly v evropské části Ruska. Navržena je tak, aby překonala všechny známé či plánované americké systémy protivzdušné a protiraketové obrany jako jsou Patriot, THAAD a Aegis.
Vysoká rychlost rakety Kinžal jí pravděpodobně dává mnohem lepší vlastnosti při průniku cílem než lehčím podzvukovým střelám, jako jsou například americké střely Tomahawk. Vzhledem k tomu, že je třikrát těžší a téměř dvanáctkrát rychlejší než Tomahawk, má Kinžal více než 432krát větší kinetickou energii ~17,3 gigajoulů, což odpovídá energii výbušniny 4 100 kg TNT.
Kinžal na letounu MiG-31
Nad Běloruskem letěl MiG-31 s číslem RF-92339 a nesl hypersonickou raketu. Následně byla zveřejněna fotografie jako důkaz, že letoun nad Minskem létá. Zatímco letouny MiG-31 vyzbrojené raketami Kinžal zůstávají údajně rozmístěny v Bělorusku, ruské ministerstvo obrany mezitím objednalo další várku hypersonických raket Zircon, jak píše server Defence Blog.
Rozmístění a kontrakt na další hypersonické rakety přicházejí v době, kdy se ruské jednotky po nedávném vojenském debaklu stáhly z Chersonu. Ukrajinská rozvědka však před ruským stažením varovala s tím, že by se mohlo jednat o „past“.
Mluvčí ukrajinských vzdušných sil plukovník Jurij Ihnat poukázal na to, že Rusko v minulosti používalo podobné provokace a zastrašování i předtím.
Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, defence-blog.com, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]