Ruský letoun Su-75 se zřejmě nedočká výroby. Rusku chybí peníze
Demonstrátor letounu Su-75 Checkmate byl poprvé předveden v létě 2021 a od té doby existuje pouze virtuálně. Nyní se demonstrátor dostal na veletrh IDEX 2023, kde se Rusové snaží přesvědčit k investici mimo jiné Spojené arabské emiráty (SAE). Připomeňme si, co je o Su-75 Checkmate známo.
Letoun byl již nabídnut Indii, ale Indové, pamatující si problémy s programem PAK FA, jehož výsledkem byl Su-57, o Su-75 Checkmate zřejmě nemají zájem. Nyní to vypadá, že Rusové chtějí zlákat některou ze zemí Blízkého východu, aby zaplatila vývoj konstrukce.
Konkrétně jde o Spojené arabské emiráty, které se již několik let snaží koupit F-35 od USA a v roce 2021 podepsaly smlouvu na francouzské Rafale. Stojí za zmínku, že Rusko již dříve úspěšně spolupracovalo se zeměmi v blízkovýchodním regionu, takže tato exportní destinace není nikterak překvapivá.
IDEX 2023: Rússia proporá parceria com Estados do Golfo para produzir caças Su-75 Checkmate https://t.co/Pf2uOystSK
— Alexandre Galante (@alexgalante) February 19, 2023
Su-75 Checkmate byl od počátku koncipován jako ekonomičtější alternativa Su-57 pro export, kde by konkuroval letounům jako F-35, Rafale a Eurofighter. Máme tu o poznání menší jednomístný stroj vybavený pouze jedním motorem NPO Saturn izdelije 30, který měl nabízet identické manévrovací a stealth vlastnosti jako jeho větší bratr.
Podle původních plánů měl prototyp vzlétnout v roce 2024, ale ruská invaze na Ukrajinu a potřeba nahradit ztráty ruských letounů pravděpodobně odsunula tento již tak nereálný termín do neurčité budoucnosti.
Pokud jde o výkony, Rusové se dříve chlubili maximální rychlostí letounu 1,8 Ma, poměrem výkonu k hmotnosti 1,0:1 a operačním doletem 3 000 km. Letoun by byl vybaven radarem využívajícím aktivní elektronickou fázovou skenovací anténu (AESA) a pasivním systémem IRST (Infrared Search and Track System), který mnohem lépe než radar detekuje letouny typu stealth.
Zdroj: redakce; MEMO