Ruský letoun A-50 už létat nebude. Běloruští partizáni zničili oči a uši Putina

Běloruští partyzáni ze skupiny „Pieramoha“ (Vítězství) měly provést úspěšný útok na ruský letoun včasné výstrahy A-50 Berijev na letišti Mochuliščy u Minsku, jak píše server DW. Vysvětlujeme výkon ruského letounu AWACS.

Pro Rusy je to velmi bolestná ztráta, protože jich Rusko mělo ve službě pouze devět, z nichž čtyři byly modernizovány na standard A-50U. Jedná se o specializované stroje, bez nichž bude mít Rusko velmi omezené možnosti sledování vzdušného prostoru.

Co je to A-50 Berijev a proč je to pro Rusko kritický stroj

Rusové chtěli v 70. letech stroj typu AWACS a jako základ sloužil letoun Il-76M, na jehož hřbetě byl namontován radar Shmiel s dosahem detekce až 350 km pro velké dopravní letouny nebo 230 km pro stíhačky. Výsledek práce sovětských konstruktérů byl zaveden do služby v roce 1989 a modernizované varianty A-50U byly dodávány od roku 2011.

Modernizace spočívala především v nahrazení analogových měničů signálu digitálními, instalaci LCD obrazovek na stanovištích operátorů, nového systému elektronického boje, lepšího systému komunikace a přenosu dat a vylepšené navigace pro piloty. Bonusem digitalizace bylo také poskytnutí většího prostoru v salónku pro patnáctičlennou posádku.

Důvodem pro montáž radarů na letouny je existence tzv. radarového horizontu omezujícího účinný dosah pro nízko letící cíle na přibližně 40-50 km bez ohledu na systém. Například systémy NASAMS i SAMP/T odhalí nízko letící cíl ve stejnou dobu, ačkoli druhý jmenovaný je schopen jej odhalit na vzdálenost až více než 300 km, pokud se nachází ve velké výšce, jak píše server Military Factory.

Jediným řešením je umístit radar výše ve vzduchu, čímž například ztrácí smysl taktika vyhýbání se detekci letem v malé výšce s využitím terénního reliéfu. Rusové mají v tomto ohledu velmi omezené možnosti ve srovnání s NATO s jeho mnohem větší flotilou letounů AWACS nebo JSTARS. Proto je jakákoli ztráta A-50 Berijev pro Rusy nesmírně bolestivá a usnadňuje situaci ukrajinskému letectvu.

Zdroj: redakce, dw.com, militaryfactory.com