Ruský efekt. USA chtějí systém aktivní obrany. Co je to za systém?

Na základě zkušeností z ruské invaze na Ukrajinu obnovila americká armáda v Evropě svůj zájem o systémy aktivní ochrany pro obrněná vozidla Stryker, píše server Defense News.

Publikace uvádí, že USA upustily od snahy pořídit systém aktivní obrany pro vozidla Stryker v roce 2019. Vysvětlujeme, co je to za systém a proč jím Washington chtěl vybavit svá kolová obrněná vozidla.

Systém aktivní obrany pro armádu USA

„V Evropě se obnovil zájem o systémy aktivní obrany pro společnost Stryker,“ řekl plukovník William Venable, projektový manažer brigádního bojového týmu Stryker v armádním úřadu Ground Combat Systems Executive Office.

Americká armáda se o pořízení systému aktivní obrany pro vozidla Stryker zajímala přinejmenším od roku 2016. Server Konflikty připomíná, že nejprve padla volba na systém Železná opona, který se testoval od roku 2018. Nástroj se ukázal jako účinný, ale Američané usoudili, že nemůže spolehlivě fungovat v obtížných bojových podmínkách. Dalšími systémy vybranými k testování byly Trophy a Iron Fist.

Zájem Američanů o tyto systémy by neměl být překvapením. Nejúčinnější systémy jsou schopny poškodit a snížit výkon kinetické munice těžkých, velmi rychlých (1500 m/s a více) kovových průbojných střel vystřelovaných z tankových děl.

Americká armáda plánovala pořídit tyto systémy nejen pro Strykery, ale také pro bojová vozidla pěchoty Bradley a tanky M1 Abrams. Američané dosud úspěšně používali systém Trophy od izraelské společnosti Rafael na Abramsech. Armáda má nyní k dispozici 16 milionů dolarů na pokračování hodnocení a prací na systému Iron Fist od společnosti Israel Military Industries (IMI) pro letouny Bradley.

V případě vozidel Stryker armáda posuzovala také systém americké společnosti Artis Corporation, ale nakonec dospěla k závěru, že pro tato vozidla není vhodný. Hodnotil se také systém vyvinutý německou společností Rheinmetall. Vzhledem k omezením a problémům se však případ nepodařilo posunout kupředu.

Zdroj: defensenews.com, konflikty.pl