Ruský Corsair na Ukrajině. Tyto zbraně by tam vůbec neměly být

Na Ukrajině byl nalezen vrak mimořádně vzácného ruského bezpilotního letounu Corsair. Zatím bylo vyrobeno jen několik exemplářů této zbraně a zatím se ji nepodařilo zařadit do výzbroje ruské armády.

Bojový dron s názvem Corsair údajně havaroval na ukrajinském území. Zobrazují letoun s částmi roztroušenými mezi břízami a menšími keři. Přítomnost trosek na ukrajinském území i přes probíhající válku je překvapivá a vyvolává řadu otázek. Tento typ dronu se zatím nedostal do výzbroje ruské armády. Zatím byl pouze testován, a to pravděpodobně i v Sýrii, jak uvádí server Gagadget. Naproti tomu zahájení dodávek bezpilotních letounů Corsair ruským ozbrojeným silám roku je plánováno na rok 2025.

Ruský výsadkový letoun Corsair

Smlouvu na vývoj systému Corsair podepsalo ruské ministerstvo obrany s konstrukční kanceláří Luch v roce 2009. Model bezpilotního letounu byl poprvé předveden na letecké přehlídce MAKS-2011 v srpnu 2011. Letové zkoušky byly zahájeny v roce 2015.

Corsair je určen pro letecký průzkum a fotografování, hlídkové lety a monitorování životního prostředí na vzdálenost až 200 km od pozemní řídicí stanice. Dron je navržen podle běžného aerodynamického schématu s dvouplošným stabilizátorem a vrtulí, jak uvádí server Army Technology.

Bezpilotní dron může být vybaven „vševědoucím okem“, které bude zpracovávat hyperspektrální datové toky generované spektrálním vyzařováním jakéhokoli objektu nebo materiálu, což by mělo průzkumníkovi poskytnout jednoznačnou identifikaci cíle bez ohledu na stupeň maskování.

Očekává se, že komplex Combat Space plánovaný k instalaci na bezpilotní letoun umožní obousměrnou výměnu taktických informací přímo mezi bojovými jednotkami, čímž se obejde pozemní řídicí stanice, do níž se informace současně duplikují v režimu oznámení a čekají na další povely. Předpokládá se také, že Corsair bude schopen nést protitankovou řízenou střelu Attack a plnit tak údernou úlohu.

Zdroj: redakce, gagadget.com, army-technology.com