Rusko již přišlo o stovky tanků. Ukrajinci je ničí těmito zbraněmi
Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny oznámil, že Rusové od začátku invaze ztratili 753 tanků, píše server Ukrinform. O rozsahu selhání Ruska svědčí skutečnost, že ztratilo více tanků, než ve válce v Afghánistánu.
Ruské tanky jsou ničeny protitankovými zbraněmi ukrajinské výroby i zbraněmi dodanými západními zeměmi. V boji proti těmto vozidlům se osvědčují také drony. Podle ukrajinské strany někdy stačí k neutralizaci ruského tanku jediný přesný výstřel. Podívejme se na zbraně, které obránci používají k ničení pásových bojových vozidel útočníků.
NLAW
NLAW je řízený protitankový raketomet vyvinutý švédskou společností Saab Bofors Dynamics a britskou společností Thales Air Defence. Zbraň měří na délku přibližně jeden metr a včetně střely a naváděcího systému váží přibližně 12,5 kg. Díky malým rozměrům jej může obsluhovat jeden pracovník.
Stroje NLAW vstoupily do služby v britské armádě v roce 2009. Střely jsou schopné prorazit pancíř o tloušťce přes 500 mm a mají maximální dostřel 600 m.
Javelin
FGM-148 Javelin (Javelin) je řízená střela americké výroby. Je vybaven tandemovou hlavicí, která umožňuje ničit vozidla chráněná reaktivním pancířem. Maximální dolet střely je 4750 m. Mohou prorazit pancíř o tloušťce 800 mm RHA (což odpovídá tloušťce homogenní pancéřové oceli).
Javeliny pracují ve dvou režimech: první útočí přímo na cíl (řešení používané u méně obrněných vozidel) a druhý na něj útočí shora, což umožňuje ničit dobře obrněná vozidla, včetně nejnovějších tanků.
Stugna-P
Ukrajinci jsou rovněž vybaveni protitankovými zbraněmi domácí výroby. Stugna-P je protitanková řízená střela, která vznikla jako vývojová verze ukrajinsko-běloruské rakety Skif.
Zbraň vyrábí kyjevská státní konstrukční kancelář Luč a do výzbroje ukrajinské armády se dostala v roce 2011. Stugna-P má méně vyspělou bojovou hlavici než Javelin, ale má delší dolet až 5 km. Střela je schopna prorazit 800 mm silný pancíř a účinně zasáhnout tanky chráněné reaktivním pancířem.
Bojové drony
Turecké bezpilotní letouny Bayraktar TB2 se osvědčily i proti ruským obrněným vozidlům. Podle výrobce mohou tyto stroje pracovat ve vzduchu nepřetržitě až 27 hodin, přičemž maximální výška jejich stropu je 7,6 km. Bezpilotní letoun je dlouhý 6,5 m a jeho rozpětí křídel je 12 m. Maximální vzletová hmotnost letounu TB2 je 700 kg.
Ukrajina rovněž obdržela od USA bezpilotní letouny Switchblade 600, které jsou určeny pro jednorázové mise (proto se jim běžně říká kamikadze). Princip fungování těchto malých strojů (jsou 130 cm dlouhé a váží 25 kg) je jednoduchý: dopadají na určené obrněné cíle, načež je odpálen náklad, který nesou. Cestovní rychlost amerického dronu Switchblade 600 je přibližně 110 km/h.
Zdroj: Ukrinform.net, Wikipedia