Rusko je země prototypů. Ukážeme vám neobvyklé vybavení ruské armády zničené na Ukrajině

Válka na Ukrajině ověřila hesla o účinnosti a modernosti ruské vojenské techniky. Vedle masově vyráběných a ve světě dobře známých zbraní a vozidel se do bojů zapojují i méně známé zbraně: nové, experimentální nebo vyrobené v malém množství, jak uvedl server RFERL. Jaké neobvyklé vybavení ztratilo Rusko ve válce na Ukrajině?

Odstřelovací puška VSS Wintorez

Již v prvních dnech války na Ukrajině se na internetu objevily záběry ukazující ruské vojáky vybavené karabinami AS Val a jejich selektivní verzí VSS Wintorez. Jedná se o velmi neobvyklou zbraň, vyráběnou od 80. let 20. století pro sovětské a ruské speciální jednotky.

Jeho nejzajímavějším prvkem je integrovaný velmi velký tlumič . V kombinaci se speciálním těžkým a pomalým podzvukovým střelivem umožňuje velmi tichou střelbu. Exempláře, které se dostaly do rukou Ukrajinců, mohou, pokud se někdy dostanou na civilní sběratelský trh, dosáhnout velmi vysokých cen, které dosahují až šesti milionů korun.

Tank T-80UM2

Fotografie zveřejněné v březnu naznačují, že Rusové během bojů na Ukrajině přišli o unikátní tank – prototyp s označením T-80UM2. Tento model je vybaven dodatečným bezpečnostním systémem v podobě aktivní ochrany Drozd-2.

Soudě podle zničení tanku se tento systém ukázal buď jako neúčinný, nebo nebyl aktivován kvůli nebezpečí, které představuje pro vojáky pěchoty doprovázející tank. Stojí za zmínku, že na rozdíl od poněkud senzacechtivých zpráv některých médií nešlo o technický zázrak.

Jednalo se o unikátní vozidlo, protože se jednalo o prototyp, který byl však vybaven neperspektivním a zastaralým systémem aktivní ochrany Drozd, který byl v později vyvinutých vozidlech nahrazen systémem Arena. To nic nemění na tom, že se Ukrajincům podařilo zničit mimořádně vzácné vozidlo.

R-330ZH radiostanice

Systémy radioelektronického boje (WRE) měly být důležitým přínosem pro ruskou armádu. Ačkoli se ukázaly jako účinné během secese Luhanska a Donbasu, o několik let později se jejich role zdá být mnohem menší, než bylo zamýšleno, a vybavení WRE bylo buď zničeno, nebo ukořistěno Ukrajinci.

Příkladem je údajné zničení systému R-330ZH Zitel. Jejím účelem je rušit přijímače GPS, vyhledávat a rušit mobilní komunikační stanice a vyřazovat satelitní komunikaci, například telefony Inmarsat a Iridium.

Samohybný minomet S23 Nona-SVK

Samohybný minomet 2S9 Nona je zařízení, které se v Sovětském svazu vyrábělo v mnohatisícových počtech. Existuje však velmi vzácná specializovaná verze S23 Nona-SWK, jíž bylo vyrobeno pravděpodobně jen 50 kusů.

Nona v této verzi je vybavení určené pro námořní pěchotu. Od minometu 2S9 se liší zcela odlišným podvozkem místo pásového podvozku používá upravený kolový podvozek transportéru BTR-80, na kterém je umístěna upravená minometná věž.

TOS-1 těžký plamenomet

„Těžký plamenomet“ TOS-1, vyvinutý v SSSR, je ve skutečnosti víceskluzový termobarický raketomet umístěný na podvozku tanku. Tato neobvyklá zbraň je určena k podpoře bojujících jednotek přímo v bojové linii, což její pancéřování umožňuje, a vynucuje si krátký dostřel střel ráže 220 mm, který činí maximálně asi 3 500 metrů.

Jedinečnou vlastností systému je jeho silná palebná síla – salva 30 (nebo 24 – podle verze) termobarických střel, vypálená během 12 sekund, je schopna pokrýt plochu 40 000 metrů čtverečních. Ruská armáda má přibližně 45-50 odpalovacích zařízení tohoto typu. Několik jich již bylo zničeno a nejméně jeden byl zajat Ukrajinci.

Tank T-90M Proriv-3

Tato verze tanku T-90 je nejmodernějším tankem používaným ruskou armádou. První jednotky T-90M Proriv-3 byly jednotkám dodány v roce 2020 a v době ruského útoku na Ukrajinu bylo dodáno – pravděpodobně – asi 70-90 těchto tanků, z nichž asi polovina dosáhla operační připravenosti.

T-90M Proriv-3 má novou věž, modernizovaný kanón, nový systém řízení palby a komunikace a lepší motor než jeho předchůdce. Kromě toho je tank opatřen reaktivním pancířem Relikt, ale jak ukazují fotografie zveřejněné na začátku května, ani to ho neochránilo před zničením ze strany Ukrajinců.

Moskva – raketový křižník 1164

Potopení ruského raketového křižníku projektu 1164 je pravděpodobně největší ruskou ztrátou války. Ačkoli byla Moskva značně zastaralým plavidlem, jako vlajková loď Černomořské flotily byla zároveň symbolem ruských aspirací na poválečnou roli Černého moře, jak napsal server ANews.

Navzdory svým velkým rozměrům (délka 186 metrů, výtlak 12 500 tun) a velmi silné výzbroji (16 těžkých protilodních střel Bazalt nebo Wulkan) měla loď malý přehled o situaci a malou šanci ubránit se leteckému útoku.

Důvodem byly zastaralé systémy protivzdušné obrany nebo radary, které představovaly technickou úroveň před 40 lety. Moskva byla jedním ze tří dokončených raketových křižníků projektu 1164, které Rusko provozovalo. Spolu s lodí se potopil i nezjištěný počet členů posádky, kterých bylo asi 500.

Zdroj: rferl.org, arabnews.com, Wikipedia