Rusko-íránská výměna. Rusko dostalo drony Shahed-136 s motory z „Aliexpressu“

Rusové pravděpodobně dostali od Íránu několik tisíc bezpilotních letounů Shahed-136, které používají k útokům na ukrajinská města. Ukázalo se však, že cenou byl značný počet nejmodernějších ruských Su-35. Podíváme se na možnosti obou strojů.

Rusové používají íránské bezpilotní letouny Shahed-136 k nevybíravému ostřelování měst, které jsou příliš nepřesné pro útoky na vojenské cíle, ale jsou vhodné pro použití jako teroristické zbraně k útokům na ukrajinská města. Ukrajinská protivzdušná obrana není navzdory mnoha úspěšným pokusům schopna sestřelit všechny přilétající drony, a tak se stává, že z mraku obsahujícího až několik desítek dronů pronikne jen několik málo dronů, jak píše server Air Data News

Hlavním cílem íránských bezpilotních letounů jsou objekty kritické infrastruktury včetně skladů, elektroniky a tepelných elektráren, což by mělo vést k humanitární katastrofě. Je to stejný přístup jako v případě Třetí říše, která za druhé světové války ostřelovala Londýn létajícími bombami V-1.

Shahed-136 – íránská létající bomba s motorem z AliExpress

Drony Shahed-136 jsou založeny na delta křídle s rozpětím 2,5 m a měří 3,5 m na délku. Drony váží přibližně 200 kg, z toho 50 kg připadá na bojovou hlavici, a navádění je pravděpodobně založeno na civilních systémech GPS a je známo, že se dron pohybuje podle navigačních bodů rychlostí až 180 km/h. Očekává se, že dolet dronu přesáhne 1 000 km, přičemž maximální strop je 4 km.

Jeho pohonnou jednotkou je naopak komerční čtyřválcový spalovací motor typu boxer pro drony MD 550 o výkonu 50 koní, který je čínskou kopií německého motoru LIMBACH L550 E 550 ccm. Díky tomu vydávají létající íránské drony zvuk podobný sekačkám na trávu.

Su-35 – nejnovější ruský víceúčelový letoun

Rusové měli podle webu Eurasian Times předat Íránu více než 60 letounů Su-35 výměnou za několik tisíc bezpilotních letounů. Vzhledem k dosavadním ruským ztrátám, které údajně činí nejméně 24 kusů, by se Rusko mohlo převodem letounů do Íránu zbavit celého svého inventáře. Rusko mělo v roce 2020 stále 94 Su-35 na skladě, takže nyní jich bude něco přes 100, jak uvádí server Defence News.

Letoun Su-35 konstrukčně odvozený od stíhacího letounu Su-27 byl zaveden do služby v roce 2014. Máme tu tedy 19 tun těžký dvoumotorový stíhací letoun, který je uzpůsoben i k provádění bojových akcí. útoky na pozemní cíle a výzbroj je umístěna na 12 pylonech.

Jedinečnou vlastností letounu Su-35 oproti jeho předchůdcům, která je velmi často předváděna na leteckých přehlídkách, je velmi dobrá manévrovatelnost při nízkých rychlostech. Kromě toho je letoun Su-35 vybaven radarem N035 Irbis-E typu PESA a systémem IRST OLS-35, který se však liší od systémů této třídy, jež se nacházejí na letounech Rafale nebo Eurofighter.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, airdatanews.com, Wikipedia, defencenews.com