Ruské hypersonické střely Zirkon zastrašují USA. Jejich síla je ale přeceňována
Ruské ministerstvo obrany se pochlubilo úspěšným odpálením takové rakety z fregaty Admirál Gorškov. Válečná loď údajně křižuje směrem k břehům USA. Vysvětlujeme, co je to za střely a proč se přeceňují.
V důsledku odpálení, pokud se to Rusové snaží prezentovat jako průlom svého zbrojního průmyslu, naznačuje to, že mohou existovat problémy s výkonem střel Zirkon při bojovém použití.
Síla raket Zirkon ale nesmí být přeceňována, zejména ze strany USA a dalších západních zemí. I když nasazení válečné lodi vyzbrojené hypersonickými raketami je stále pozoruhodnou událostí. Pro začátek se server RUSI pokusili zjistit, jaká je technologická základna ruské rakety Zirkon, a celkový obraz o ní skutečně vypadá rozporuplně.
Například v sovětských dobách existoval projekt hypersonické řízené střely Kh-90 určené pro start ze strategických bombardérů. Tento projekt však nikdy nedospěl ani do fáze vytvoření prototypu.
Od deklarovaného zahájení vývoje do oficiálního nasazení rakety Zirkon uplynulo něco málo přes 10 let. Tato lhůta se zdá být pro ruský vojenský průmysl příliš „rekordní“, zvláště když si vzpomeneme na dobu realizace jiných podobných vývojových projektů, které trvaly mnohem déle.
Pro srovnání, Rusové se pustili do práce na projektu modernizované nadzvukové řízené střely Kh-32 v 80. letech a dokončili jej v podstatě v roce 2022.
Přibližně stejnou dobu 10 let potřebovali Rusové k vývoji a přijetí nadzvukové protilodní řízené střely P-800 Oniks. Ale to byl přesně ten případ, kdy rychle neznamená dobře, protože ruská armáda sama uznala, že jejich střely Oniks mají „dětské nemoci“, které je potřeba vyřešit.
Vzhledem k tomu analytici pochybují o tom, zda byl Zirkon někdy skutečně Ruskem nasazen: v některých případech Kreml tvrdil, že jde o záběry zkušebních startů, které byly později identifikovány jako jiné rakety, například P-800. Rakety P-800 mají stejnou velikost jako 3M22 Zirkon a ukázalo se, že i některé výkonové charakteristiky jsou totožné.
Existuje ještě jeden důležitý rozpor
Během testů ruský vojenský představitel tvrdil, že jejich Zirkon má skutečný dostřel až 400 km při rychlosti letu až Mach 6 a hmotnosti bojové hlavice 300 kg. Později však Putin v Kremlu oznámil, že 3M22 má zřejmě dostřel téměř 1 000 km při rychlosti letu až Mach 9 a stejné hmotnosti bojové hlavice 300 kg, jak píše server Military Today.
I méně odvážná tvrzení o 400 km a Mach 6 vypadají pro Zirkon příliš dobře. Autoři uvádějí, že pro takový výkon by střela potřebovala nejméně dvakrát účinnější palivo než to, které se používá pro střely P-800 Oniks, které mají maximální rychlost 3 200 km/h.
Vzhledem k historii ruských a sovětských vůdců, kteří zveličovali schopnosti, jimiž disponovali, aby posílili své diplomatické ruce, by se to mělo vzít v úvahu.
Jak lze střely Zirkon uplatnit v praxi?
Existují přirozená fyzikální omezení, která mohou omezit účinnost střely proti mobilním platformám. Jde o to, že hypersonické střely se pohybují tak vysokou rychlostí, že ionizují vzduch kolem sebe a vytvářejí plazmovou vrstvu, která narušuje schopnost střely používat buď vnitřní naváděcí, nebo vnější naváděcí systémy. Zbývá jen inerciální navádění s předem zadanými údaji o poloze cíle, které by mohlo být stále účinné proti stacionárním cílům, ale má využití proti pohyblivým, zejména proti lodím.
Aby její motor pracoval ve stabilním režimu, musí se hypersonická střela po většinu své dráhy letu pohybovat ve výšce přibližně 20 km. Jedině tak je možné v motoru vytvořit správnou hladinu tlaku vzduchu. V důsledku toho nemůže rychlost letu téhož Zirkonu na koncovém stupni klesnout na vyšší hodnotu, než jakou má stejná střela P-800.
Zdroj: redakce – autorský text, rusi.org, military-today.com, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]