Ruská psychologická operace. Prostřednictvím TikToku se straší děti válkou

Už téměř dva týdny jsou švédské děti na Tiktoku doslova bombardovány videi, která zvěstují ruskou invazi a v některých případech dokonce naznačují probíhající válečné akce, píše server Defence One.

Výsledkem videí je, že děti zachvátil strach z války v zemi, která naposledy zažila válku před více než dvěma stoletími, přičemž velká cvičení na obranu území se konala v 80. letech 20. století. Strach a pocit beznaděje samozřejmě sdílejí i rodiče, kteří na toto téma zahájili diskusi na Twitteru.

Úzkosti dětí si všimli i učitelé na základních školách a celostátní švédská organizace na ochranu práv dětí, která provozuje linku důvěry pro děti a mládež, začala přijímat telefonáty dětí a dospívajících, kteří se obávají hrozící invaze. Dotyčná videa mají tyto názvy: „Rusko bude bombardovat Švédsko. Proč Rusko, já nechci umřít“ nebo „Teď se blíží válka. Připravte si jídlo a teplé oblečení.“

Problém je v tom, že pokročilý algoritmus Tiktok vylepšil personalizované kanály tak, že těm, kteří se na tento typ videa podívají jednou, je pak nabízen podobný obsah.

Obtížná identifikace pachatele v kyberprostoru

Pachatel je neznámý a v digitálním prostředí není nikdy jisté, odkud útok přišel. Rusko má však důležitý zájem na šíření dezinformací a vytváření atmosféry strachu nebo odrazování ve Švédsku. V posledním desetiletí Švédové znovu posilují své ochranné schopnosti, pro které je kromě nákupu nového vybavení nebo obnovy starého neméně důležitý postoj veřejnosti.

V tomto období Rusové často využívali známé osobnosti k šíření svých názorů nebo podporovali pacifistická hnutí v USA či Evropě, například v souvislosti s válkou ve Vietnamu nebo s odporem proti rozmístění amerických jaderných zbraní v Evropě.

Internet spolu se sociálními sítěmi přitom poskytuje mnohem větší možnosti ovlivňování společnosti a psychologické operace se provádějí mnohem snadněji než například analogové metody. Rusové je mohou provádět v rámci ruské doktríny informační bezpečnosti, která uznává kyberprostor jako další oblast války.

Zdroj: defenceone.com