Ruská jaderná zbraň je zpět. Čeká nás opět jaderný konflikt?

Pokud Spojené státy začnou v Evropě rozmisťovat rakety středního doletu, Rusko zváží přijetí doktríny preventivního jaderného úderu. A k tomu má sloužit „Mrtvá ruka“, píše National Interest.

Rusko má talent vyvíjet zbraně, které alespoň na papíře nahánějí hrůzu. Křižující rakety s jaderným pohonem, robotické ponorky se 100megatunovými hlavicemi apod. Snad nejděsivější byl za studené války systém soudného dne, který by během jaderného útoku automaticky odpálil rakety, aniž by musel člověk stisknout tlačítko. Ale tento systém, známý jako „Perimetr“ nebo „Mrtvá ruka“, se možná vrací a je smrtelnější než kdy předtím.

Stalo se tak poté, co tehdy Spojené státy oznámily, že odstupují od Smlouvy o jaderných silách středního doletu z roku 1987, která eliminovala kdysi obrovské americké a ruské zásoby raket krátkého a středního doletu. To Moskvu rozzuřilo a vyvolalo v ní obavy, že Amerika opět, stejně jako během studené války, rozmístí v Evropě jaderné rakety. Vzhledem ke geografickému osudu potřebuje Rusko k zasažení Spojených států odpálené z ruského území nebo vypuštěné z ponorek. Americké rakety kratšího doletu umístěné například v Německu nebo Polsku by však mohly dosáhnout srdce Ruska.

Viktor Jesin, který v 90. letech velel ruským strategickým raketovým vojskům, hovořil o Perimetru/Mrtvé ruce v rozhovoru pro ruské noviny Zvezda. Jesin řekl, že pokud Spojené státy začnou v Evropě rozmisťovat rakety středního doletu, Rusko zváží přijetí doktríny preventivního jaderného úderu.

„Systém Perimeter je funkční, dokonce byl vylepšen. Ale až bude fungovat, moc nám toho nezbude a můžeme vypustit jen ty rakety, které přežijí po prvním útoku agresora,“ řekl Viktor Jesin.

Jak se tedy systém zlepšil?

Není jasné, co měl Yesin na mysli, když řekl, že se systém „zlepšil“, a dokonce ani to, co přesně měl na mysli, když řekl, že „funguje“. Perimetr funguje tak, že vypouští speciálně upravené rakety SS-17 ICBM, které vysílají signál k odpálení běžným raketám ICBM s jadernými hlavicemi v jejich silech.

V průběhu let se objevily záhadné náznaky, že Perimetr stále existuje. Což ilustruje jednu z kuriozit tohoto systému, totiž že Sovětský svaz jeho existenci tajil před americkým nepřítelem, kterého měl odstrašit. Nepochybné je, že Perimetr je řešení založené na strachu. Strach z amerického prvního úderu, který by ruské vedení dekapitoval dříve, než by mohlo vydat rozkaz k odvetě. Strach, že by ruský vůdce mohl ztratit nervy a nevydat rozkaz.

A pokud Rusko nyní veřejně diskutuje o Perimetru, je to pro nás ostatní důvod k obavám.

Zdroj: nationalinterest.org