Robot umožňuje lidem vidět a cítit věci na dálku prostřednictvím virtuální reality. Lze prožívat situaci z úplně jiného místa

Osoba s náhlavní soupravou VR a rukavicemi s haptickou rukavicí se zpětnou vazbou může ovládat robota iCub 3 a prožívat situaci z úplně jiného místa, píše web NewScientist.

Humanoidní robot může přenášet obraz a dotykové vjemy osobě s rukavicemi s haptickou zpětnou vazbou a náhlavní soupravou pro virtuální realitu (VR) vzdálené stovky kilometrů. Nabízí tak lidem způsob, jak se účastnit akcí bez nutnosti cestovat.

Robot iCub 3 váží 52 kilogramů, je 125 centimetrů vysoký a má 54 kloubových bodů. Jeho tělo je vyrobeno z hliníkové slitiny a plastu. Hlava robota obsahuje dvě kamery v místě lidských očí a počítač připojený k internetu v místě mozku. Spolu s kamerami posílají údaje do „mozku“ robota i senzory pokrývající jeho tělo. Tyto vjemy jsou pak replikovány na obleku a VR náhlavní soupravě, kterou nosí vzdálený lidský operátor.

Když operátor reaguje na to, co vidí a cítí, senzory obleku zachytí jeho pohyby a robot jim odpovídá. „Klíčové je převést každý signál a každý bit číselných dat, který lze poslat přes síť,“ říká Stefano Dafarra z Italského technologického institutu, který je součástí týmu iCub 3. Při pořizování a přenosu vizuálního záznamu může dojít k malému zpoždění až 100 milisekund. To však může operátor zmírnit tím, že se bude pohybovat o něco pomaleji.

Tým předvedl robota na Benátském bienále, kde se procházel výstavou, zatímco jeho obsluha stála 290 kilometrů daleko v Janově.

Lidé mohou iCub 3 využívat k účasti na akcích na dálku, čímž se kupříkladu sníží nutnost cestování. V současné době se však zatím neví, jak by robota ovlivnil například pád. Pád by mohl robota poškodit a není jisté, zda by se dokázal sám postavit.

Zdroj: NewScientist