Ringbot: Robot sedící na motorizované plošině se pohybuje na ráfku
Prototyp robota v malém měřítku je známý jako Ringbot a byl navržen docentem Joohyungem Kimem a jeho kolegou z University of Illinois Urbana-Champaign v USA.
Inženýr se inspiroval Hvězdnými válkami. Robot sedí na motorizované plošině umístěné na kolejnici ve tvaru prstence – tato kolejnice tvoří vnitřní stranu jednoho velkého kola. Plošina zůstává v úrovni země, zatímco kolo se po ní otáčí a pohybuje se vpřed, píše portál Newatlas.
Ringbot obsahuje kolo o průměru 515 mm, které se skládá z ráfku z nylonového a uhlíkového kompozitu obutého do pevné elastomerové pneumatiky. Uvnitř ráfku ve spodní části jsou jeden před druhým umístěny dva motorizované hnací moduly. Ringbot sepohybuje na ráfku.
Tyto moduly jsou navzájem spojeny natahovací kroucenou šňůrou a k povrchu ráfku přiléhají prostřednictvím vlastních malých ozubených koleček. Každý modul má nahoře také kloubovou robotickou nohu, která se může vysunout do strany a směřovat nahoru nebo dolů. Když moduly roztočí svá ozubená kolečka, způsobí, že se kolem nich kolo Ringbot otáčí – uvádí se, že jsou jako dva křečci běžící ve cvičebním kole.
Automaticky upravují vzdálenost mezi sebou, aby se podle potřeby měnilo boční těžiště robota pro udržení rovnováhy při jízdě různou rychlostí. Když je třeba zatočit doleva nebo doprava, jeden nebo druhý modul vysune nohu směrem ven, aby posunul rovnováhu robota na danou stranu.
Nohy lze navíc vysunout dolů na zem, aby se Ringbot udržel nahoře, když se zastaví, a aby se na místě otočil, než se znovu vydá na cestu. Zabraňují mu také v převrácení, pokud ztratí rovnováhu, podobně jako jezdec na motocyklu položí nohu na silnici. Nohy mohou robota dokonce postavit zpět, pokud skončí na jedné straně ležet naplocho u země.
Při dosud provedených testech v interiéru byl Ringbot dálkově ovládán lidským operátorem, který ho rozjel na maximální rychlost 5 km/h.
V budoucnu však může mnohem rychlejší a větší nástupce tohoto bota využívat kamery, senzory a GPS k autonomnímu proplétání se dopravou v přeplněných městských ulicích a doručování zboží firmám nebo jednotlivcům.
„Ve velkých městech se mnoho kol a motocyklů pohybuje v dopravě, aby splnily potřeby doručování, díky své schopnosti manévrovat v úzkých prostorech,“ řekl Kim. „Plánujeme rozšířit schopnosti Ringbota speciálně pro doručování na poslední míli v přeplněných prostředích s cílem automatizovat a optimalizovat doručovací procesy.“
Zdroj: Newatlas