Říká se mu „dělostřelecký Uber“. Tento systém pomáhá porážet Rusy

Ukrajinští dělostřelci používají speciální systém situačního přehledu. GIS Arta, jak se stroj nazývá, identifikuje nepřátelské cíle a označuje blízké zbraně, ze kterých lze na ně zaútočit.

Deník Times, který systém popisuje, jej přirovnává k aplikaci Uber pro objednávání jízd. Technologie v systému GIS Arta funguje podobně. Nástroj identifikuje nepřátelský cíl a poté vybere vhodné vybavení v dosahu.

Ukrajinský dělostřelecký systém

GIS Arta byl vyvinut Ukrajinci ve spolupráci s britskými společnostmi specializujícími se na digitální mapování. Ukrajinské ozbrojené síly používají tento nástroj od května 2014. Jak se dočteme na oficiálních stránkách systému GIS Arta, nejrozšířenější je právě u dělostřeleckých jednotek, což souvisí se specifiky plánování a vedení války. Zajímavé je, že sami tvůrci tento nástroj označují jako „Uber dělostřelectva“.

Deník Times upozorňuje, že GIS Arta byla použita při útoku na Rusy, kteří se nedávno pokusili překročit řeku Severský Donec. Během dvou dnů prý nepřítel ztratil 70 jednotek vojenské techniky. Systém zobrazuje data z bojiště v reálném čase na digitální mapě. Vývojáři zdůrazňují, že pečlivě dbali na kybernetickou bezpečnost: mapa i zprávy a příkazy jsou šifrované. Údaje do systému jsou vkládány mimo jiné z průzkumných dronů, chytrých telefonů a systémů GPS.

Jakmile je cíl identifikován, může velitel odeslat jeho souřadnice konkrétní jednotce v dosahu. Díky tomuto řešení se doba zaměření, která obvykle činí přibližně 20 minut, zkrátila na maximálně dvě. Je třeba dodat, že GIS Arta sám určuje, které z blízkých zařízení je nejvhodnější k útoku na cíl.

Systém je také schopen identifikovat jednotky uživatele, čímž zabraňuje náhodnému vypálení vlastních sil. Další výhodou tohoto nástroje je možnost vypočítat, kdy střely zasáhnou daný cíl. Na mapě lze označit i civilní objekty.

Tvůrci zdůrazňují, že GIS Arta zajišťuje rychlou komunikaci mezi rozhodovacími centry. Další bezpečnostní funkcí je možnost zablokovat přístup ke všem zařízením, na kterých se systém používá, do 10 minut od odeslání požadavku.

Zdroj: thetimes.co.uk